Samorządy w LGD Puszcza Knyszyńska

Publikacja: 28.06.2011 12:53

fot. Karol Ilkowski

fot. Karol Ilkowski

Foto: Archiwum

Gmina Czarna Białostocka

Miasto i gmina Czarna Białostocka położone są w środkowo-wschodniej części województwa podlaskiego, około 17 km na północny wschód od Białegostoku. Gminę tworzy – wraz z miastem Czarna Białostocka – 17 wsi sołeckich. 75 proc. powierzchni gminy położonych jest wśród pięknych lasów Puszczy Knyszyńskiej. Samo miasto usytuowane jest na polanie leśnej. W jego pobliżu znajduje się malowniczy zalew Czapielówka, który otaczają wyniosłe sosny.

Gmina Juchnowiec Kościelny

Juchnowiec Kościelny jest gminą podmiejską, położoną pod Białymstokiem, na obszarze Doliny Górnej Narwi i Wysoczyzny Białostockiej. Przepływająca wzdłuż południowej granicy rzeka Narew z sąsiadującym kompleksem leśnym stwarza dobre warunki do rozwoju bazy turystyczno-wypoczynkowej w rejonie wsi Wojszki, Zajączki, Czerewki. Gmina ma charakter rolniczy. Zajmuje powierzchnią 172 km kw. Siedzibą gminy jest Juchnowiec Kościelny. Największą miejscowością w gminie jest Kleosin z liczbą 4698 mieszkańców.

Gmina Gródek

Gródek jest centrum administracyjnym największej gminy w powiecie białostockim (430,6 km kw.). Miejscowość (ok. 2,5 tys. mieszkańców) położona jest na obrzeżu Puszczy Knyszyńskiej, przy granicy z Białorusią. Oś gminy stanowi zmodernizowanadroga krajowa nr 65, łącząca Białystok z Mińskiem na Białorusi. Obecnie gmina Gródek to miejsce intensywnego rozwoju przemysłu drzewnego oraz rolnictwa.

Gmina Michałowo

Gmina Michałowo o powierzchni blisko 410 km kw. zajmuje środkowowschodnią część województwa podlaskiego. Od wschodu graniczy z Białorusią. Na jej obszarze znajduje się 76 miejscowości, w tym 27 sołectw. Gmina liczy 7,3 tys. mieszkańców, z czego 3,3 tys. w Michałowie. Prawie wszystkie wsie mają wodociągi, działają trzy oczyszczalnie ścieków.

Gmian Supraśl

Gmina Supraśl o powierzchni 189 km kw. liczy 12,6 tys. mieszkańców. Supraśl położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej słynie ze swych zabytków – gotyckiej, odbudowanej niedawno cerkwi z 1510 roku, pobazyliańskiego klasztoru, domów tkaczy czy pałacu i kaplicy fabrykantów Buchholtzów. Miasto liczące ok. 4,5 tys. mieszkańców rozwija się w kierunku turystyczno-uzdrowiskowym. W Supraślu swoją siedzibę mają także instytucje kultury województwa podlaskiego, takie jak Muzeum Ikon oraz Teatr Wierszalin.

Gmina Wasilków

Gmina Wasilków zajmuje powierzchnię 127,3 km kw. i liczy ponad 13 tys. mieszkańców.

Sam Wasilków zamieszkuje powyżej 9 tys. osób. Ponad 80 proc. powierzchni gminy stanowią lasy oraz użytki zielone wchodzące w skład Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i jego otuliny.

Gmina Zabłudów

Gmina Zabłudów leży w bezpośrednim sąsiedztwie Białegostoku. Przez jej obszar przebiegają drogi: krajowa nr 19 Białystok – Lublin i wojewódzka nr 685 – Białystok – Hajnówka. Miasto Zabłudów liczy obecnie 2350 mieszkańców. Zabłudów jest gminą o charakterze rolniczym, posiada jedne z lepszych w województwie podlaskim rolniczych przestrzeni produkcyjnych. Niezaprzeczalnym walorem gminy są korzystne warunki do rozwoju turystyki w dwóch rejonach: Puszczy Knyszyńskiej i w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Narew. Atrakcyjność tych okolic sprzyja rozwojowi budownictwa letniskowego.

Powiat białostocki

Powiat białostocki zajmuje obszar 298 600 ha. W skład powiatu wchodzi 15 gmin, w których zamieszkuje 138 tys. osób. Większość mieszkańców znajduje zatrudnienie w rolnictwie, dział ten wraz z innymi elementami gospodarki żywnościowej odgrywa w powiecie największą rolę. Przemysł reprezentowany jest na tym terenie głównie przez zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego i drzewnego. Do atrakcji turystycznych gminy należy między innymi zbiornik wodny Siemianówka, położony na skraju Puszczy Białowieskiej, idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. W granicach powiatu znajdują się również Narwiański Park Narodowy z siedzibą w Kurowie oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej z siedzibą w Supraślu z licznymi rezerwatami przyrody. Świątynie i cmentarze katolickie, prawosławne, unickie, ewangelickie i islamskie, pozostałości kultury żydowskiej mówią o wielonarodowym i wieloreligijnym dziedzictwie tego regionu.

Gmina Czarna Białostocka

Miasto i gmina Czarna Białostocka położone są w środkowo-wschodniej części województwa podlaskiego, około 17 km na północny wschód od Białegostoku. Gminę tworzy – wraz z miastem Czarna Białostocka – 17 wsi sołeckich. 75 proc. powierzchni gminy położonych jest wśród pięknych lasów Puszczy Knyszyńskiej. Samo miasto usytuowane jest na polanie leśnej. W jego pobliżu znajduje się malowniczy zalew Czapielówka, który otaczają wyniosłe sosny.

Pozostało 87% artykułu
Podatki
Darowizna przelana na konto wierzyciela obdarowanego jest zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konsumenci
Sprawy frankowiczów w sądach przyspieszą. Znamy projekt ustawy frankowej
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Komisja ds. wyborów kopertowych niekonstytucyjna. Kontrowersyjna decyzja TK
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Prawo na świecie
Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni