Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Mikołaja Kopernika w Łodzi ogłosił przetarg na system e-radiologii. Kontrakt, współfinansowany ze środków unijnych, był wart 4,3 mln zł. Przetarg na dostawę systemu IT wygrała giełdowa spółka Arcus SA z Warszawy.
Inna spółka, Agfa sp. z o. o. z Warszawy, zwróciła się do szpitala o udostępnienie jako informacji publicznej pełnej treści oferty firmy Arcus, w tym dokumentacji. Zasadą postępowań o zamówienia publiczne jest jawność, a oferty podlegają udostępnieniu od chwili ich otwarcia – argumentowała. Z kilkusetstronicowej oferty firmy Arcus szpital udostępnił jednak tylko kilka stron. Oferent utajnił bowiem, w trybie art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, pozostałe. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej prawo do takiej informacji podlega ograniczeniu m.in. ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi Agfa stwierdziła, że odmowa udostępnienia informacji była nieuzasadniona. Szpital nie wyjaśnił, na jakiej podstawie uznał, że system proponowany przez spółkę Arcus jest oryginalnym rozwiązaniem, które może być chronione klauzulą tajności.
Prawo do informacji może być ograniczone przez tajemnicę przedsiębiorstwa
WSA oddalił skargę. Uznał, że odmowa udostępnienia pełnej treści oferty była uzasadniona. Ustalenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są wiążące, gdy zostanie złożony wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Zasadność nadania klauzuli tajemnicy przedsiębiorstwa nie może bowiem podlegać ocenie z dwóch różnych trybów, tzn. i zamówień publicznych, i dostępu do informacji.