Szpital prowadził przetarg nieograniczony na zakup rękawic. Jeden z biorących w nim udział przedsiębiorców przesłał próbki w źle oznaczonym opakowaniu. Zamawiający odrzucił ofertę m.in. z powodu niezgodności próbek z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.
Przedsiębiorca, którego oferta została odrzucona, odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. Przekonywał, że do oznaczenia opakowania wkradł się błąd, on jednak przesłał ponownie właściwe próbki. Twierdził, że zamawiający powinien tutaj zastosować art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych, to znaczy wezwać do uzupełnienia dokumentu. Zdaniem odwołującego, tym dokumentem jest właśnie próbka.
Takiej argumentacji nie przyjęła Izba. Podkreśliła, że próbki, jako część oferty, nie mogą być uzupełniane ani zamieniane po upływie terminu składania ofert. Zamawiający musi bowiem oprzeć swoje decyzje na ofercie i dołączonych do niej elementach, stanowiących całość zgłoszenia. Wyjątkiem jest właśnie przepis art. 26 ust. 3 pzp. Dotyczy on jednak uzupełnienia pełnomocnictw lub oświadczeń, lub też dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pzp (m.in. dotyczących spełniania warunków udziału w postępowaniu).
sygnatura akt: KIO 1042/13