Oceny pozytywne stanowią 99,4 proc. wszystkich ocen w służbie cywilnej. Mimo to w zeszłym roku złożono od nich 170 sprzeciwów, z czego 44 zostały uwzględnione. W razie nierozpatrzenia sprzeciwu w terminie albo nieuwzględnienia go do oceny okresowej członek urzędniczego korpusu może w ciągu 14 dni odwołać się do sądu pracy. Okazuje się, że sądy są przychylne ocenianym.
Kreatywność tak jak inicjatywa
Ocena okresowa w dużej mierze ma charakter uznaniowy. Jej kryteria są niejasne i zbyt ogólne. Ich opisy się powtarzają. Pracownik może być wielokrotnie oceniany pod tym samym kątem. Na przykład zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych „kreatywność" to otwartość na zmiany, poszukiwanie i tworzenie nowych koncepcji i metod, a także inicjowanie lub wynajdywanie nowych możliwości bądź sposobów działania.
Tymczasem tak opisane kryterium pokrywa się z innym – „inicjatywą", która oznacza m.in. umiejętność i wolę poszukiwania obszarów wymagających zmian, a także inicjowanie działań. Takie nieprecyzyjne wytyczne rozporządzenia powodują, że ocenę łatwo podważyć, natomiast niesolidnego urzędnika trudno zwolnić.
Ocenę sporządza się na podstawie kryteriów obowiązkowych i kryteriów wybranych przez oceniającego. Można wybrać nie mniej niż trzy i nie więcej niż pięć najistotniejszych kryteriów dla prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z opisu zajmowanego stanowiska. Oceniający powinien wcześniej jednak omówić z ocenianym te obowiązki, oczekiwania co do sposobu spełniania kryteriów, a także cele do osiągnięcia w okresie, w którym oceniany podlega ocenie, oraz sposoby realizacji tych celów.
Niezbędna rozmowa
Brak takiej rozmowy może później stanowić podstawę do podważenia całej oceny. Tak było w przypadku kobiety zatrudnionej w urzędzie kontroli skarbowej, której po zmianie stanowiska nie przedstawiono nowych kryteriów oceny, nie omówiono również głównych obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez nią stanowiska pracy w kontekście oczekiwań co do sposobu spełniania kryteriów oceny, a także celów do osiągnięcia w okresie, w którym podlegać będzie ocenie oraz sposobu realizacji tych celów (por. wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z 9 lipca 2013 r. (sygn. akt VI P 29/12).