Zamówienia publiczne: efekt podwyższenia tzw. progu bagatelności

Środowiska naukowe wywalczyły ułatwienia dla swoich zamówień. Od jutra łatwiej będzie też zlecić usługę kulturalną.

Publikacja: 16.04.2014 10:00

Zamówienia publiczne: efekt podwyższenia tzw. progu bagatelności

Foto: www.sxc.hu

Nawet o jedną czwartą może zmaleć liczba zamówień udzielanych według procedur prawa zamówień publicznych i ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. To efekt podwyższenia tzw. progu bagatelności z 14 tys. do 30 tys. euro.

Tak wynika z szacunków Urzędu Zamówień Publicznych przedstawianych w uzasadnieniu nowelizacji pzp. Zmiana dziś wchodzi w życie.

– Podwyższenie progu było potrzebne. Do tej pory bowiem niesłusznie trzeba było stosować skomplikowane procedury do zakupów o małej wartości – wskazuje Tomasz Czajkowski, były prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Uważa jednak, że zabrakło szczegółowych analiz, na podstawie których podwyższono próg do 30 tys. euro.

Unijna bagatelność

Z wyliczeń UZP wynika, że średni dolny próg stosowania przepisów o zamówieniach dla 24 analizowanych krajów członkowskich Unii Europejskiej wynosi ok. 21 tys. euro dla dostaw i usług. Polski próg jest dwa razy wyższy niż ten stosowany w Bułgarii, Francji, Rumunii, Słowenii, Łotwie czy na Cyprze. Jest niższy od stosowanego m.in. w Luksemburgu.

Regulaminy ?do poprawki

Co się stanie z zakupami, które są poniżej progu bagatelności? Nie stosuje się do nich przepisów pzp. W trakcie prac sejmowych nie przyjęto propozycji, by była konieczność ogłaszania o ich przeprowadzaniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.

30 tys. euro

– dla zamówień poniżej tej wartości nie trzeba od dziś stosować przepisów ustawy

Nie przyjęto także propozycji, by obligatoryjne było spisanie przez każdego zamawiającego zasad dokonywania takich zakupów. Tak jak dotychczas w stosunku do zamówień poniżej 14 tys. euro zamawiający będą mogli mieć takie regulaminy.

– Z moich obserwacji wynika, że większość zamawiających ma takie regulaminy – mówi Czajkowski. Dodaje, że wśród tych sektorowych ma je nawet 100 proc. Nieco mniej w instytucjach publicznych.

Zaznacza, że regulaminy, pisane pod ten niższy próg, często będą musiały być teraz weryfikowane.

Podkreśla też, że chociaż w wypadku mniejszych zakupów nie obowiązuje pzp, to zamawiających wciąż dotyczą inne normy, m.in. ustawa o finansach publicznych. Dlatego warto byłoby, by w tym początkowym okresie obowiązywania nowych norm mniejszym zakupom przyglądała się NIK bądź regionalne izby obrachunkowe.

25 proc.

- o tyle mniej zamówień, zamieszczanych w specjalnym biuletynie, nie będzie się udzielać według pzp

Duże zmiany dotyczą także nauki i kultury. W wypadku nauki jeszcze więcej zakupów będzie zwolnionych z ustawowych procedur. Progi bagatelności sięgną aż tych unijnych i wyniosą w wypadku instytutów 130 tys. euro, uczelni – 200 tys. euro. Te wyższe progi będą jednak dotyczyć określonych w ustawie sytuacji (m.in. eksperymentów, prac badawczych niesłużących produkcji seryjnej).

Zupełnie wyłączone z pzp będą także usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych, „które nie są w całości opłacane przez zamawiającego lub z których korzyści nie przypadają wyłącznie zamawiającemu dla potrzeb jego własnej działalności". O zmiany zabiegało środowisko naukowców.

– Te zmiany są niemal identyczne z tymi, które proponowaliśmy – mówi prof. Jan Środoń z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. Dodaje, że podwyższenie progów jest ważnym ułatwieniem dla nauki.

Są też ułatwienia dla kultury. Dotyczą one wyższych progów oraz możliwości niepodawania do publicznej wiadomości danych osobowych wykonawców i ich gaży.

Ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie prawa zamówień publicznych DzU z 1 kwietnia, poz. 423

Nawet o jedną czwartą może zmaleć liczba zamówień udzielanych według procedur prawa zamówień publicznych i ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. To efekt podwyższenia tzw. progu bagatelności z 14 tys. do 30 tys. euro.

Tak wynika z szacunków Urzędu Zamówień Publicznych przedstawianych w uzasadnieniu nowelizacji pzp. Zmiana dziś wchodzi w życie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr