W dodatku „Administracja" do dziennika „Rzeczpospolita" z 4 listopada 2014 r. ukazał się artykuł zatytułowany „Fiskus nie zgadza się na odliczenie VAT przez gminy" autorstwa doradcy podatkowego Radosława Maćkowskiego. Autor, podając wiele aktualnych interpretacji indywidualnych ministra finansów, dowodzi tezy zawartej w tytule tego artykułu, czyli dlaczego fiskus nie zgadza się na odliczenie VAT przez gminy. Jednym z podstawowych argumentów tego twierdzenia jest to, iż gminy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż „w momencie realizacji inwestycji nie działały w charakterze podatnika VAT".
W jakim charakterze podmiot działał
Rzeczywiście fiskus powtarza to w każdej interpretacji indywidualnej. Dowodem na to jest chociażby ostatnio wydana z października br. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (zwanego dalej: DIS) z 9 października 2014 r. (sygn. ITPP2/ 443-874/14/AP).
W interpretacji tej DIS stwierdził, że:
Następnie DIS, przywołując wyrok TSUE z 2 czerwca 2005 r. w sprawie C-378/02 Waterschap Zeeuws Vlaanderen, uznał, że „jedynie charakter, w jakim podmiot działał w chwili nabycia dobra, determinuje istnienie prawa do odliczenia. Podmiot prawa publicznego, który nabywa dobro inwestycyjne jako władza publiczna, w rozumieniu art. 4 ust. 5 akapit pierwszy szóstej dyrektywy, a zatem nie działając w charakterze podatnika, i który następnie sprzedaje to dobro, działając w charakterze podatnika, nie korzysta w zakresie tej sprzedaży z prawa do dokonania korekty, na podstawie art. 20 tej dyrektywy, na potrzeby odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu tego dobra (zob. pkt 38 i 44 ww. wyroku). Ponadto okoliczność, że następnie podmiot ten działał jako podatnik, nie może na podstawie art. 20 szóstej dyrektywy skutkować tym, że będzie można odliczyć podatek VAT zapłacony przez ten podmiot z tytułu transakcji dokonanych jako władza publiczna i z tego względu nieopodatkowanych (zob. pkt 40 ww. wyroku)".
Podwójna rola gminy
Przytaczając ten skądinąd słuszny wyrok TSUE, nie zauważono, że w przypadku realizacji inwestycji przez gminę (lokalnego organu władzy publicznej) polegającej na wytworzeniu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, bezspornie działa ona w dwojakim charakterze. A mianowicie: po pierwsze: w charakterze podmiotu publicznego, i po drugie: w charakterze podatnika VAT.