Wszystkie stanowiska w służbie cywilnej z wyjątkiem stanowisk kierowniczych (wyższe stanowiska w sc) powinny być obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Jego organizacja należy do obowiązków dyrektora generalnego urzędu. Tylko nabór na stanowiska granicznego lekarza weterynarii i jego zastępcy organizuje główny lekarz weterynarii.
Kogo dotyczy obowiązek
Obowiązek udziału w takiej procedurze dotyczy zarówno osób, starających się o przyjęcie do korpusu członków sc po raz pierwszy jak i tych, które kiedyś były już w tej służbie zatrudnione. Co do zasady, nie są z niego zwolnieni nawet absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publiczne (KSAP). Chyba, że dotyczy to ich pierwszej pracy w sc, kiedy korzystają ze specjalnej ścieżki zatrudnienia określonej w art. 39 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). W drodze wyjątku obowiązek udziału w naborze nie dotyczy byłych żołnierzy zawodowych zwolnionych z zawodowej służby wojskowej (pełnionej na stanowisku służbowym w MON lub terenowym organie administracji rządowej podległym MON), wskutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Jednak tylko wtedy, gdy zatrudniani są w jednostce organizacyjnej, w której pełnili służbę na stanowisku pracy utworzonym w miejsce zlikwidowanego stanowiska służbowego lub stanowisku równorzędnym (art. 34 ust. 1 usc).
Wszyscy pozostali starający się o zatrudnienie w sc na stanowisku urzędniczym przejść muszą procedurę konkursową. I choć niektóre grupy (osoby niepełnosprawne, byli żołnierze spełniający warunki określone w ustawie) mogą liczyć na pewne preferencje przy zatrudnieniu, to są one brane pod uwagę dopiero na etapie rozstrzygania konkursu, a nie na jego początku.
Ważne!
Spory w zakresie prawidłowości przebiegu procesu naboru w służbie cywilnej należą do właściwości sądów pracy, a nie sądów administracyjnych.
Najpierw ogłoszenie
Zasadą, zapisaną wprost w ustawie o sc jest, że prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej ma każdy obywatel, a nabór do służby cywilnej jest otwarty oraz konkurencyjny, z zastrzeżeniem przepisów określających obsadzanie wyższych stanowisk w tej służbie. Obowiązek upowszechniania informacji o wolnych stanowiskach pracy w danym urzędzie należy do dyrektora generalnego. Wyłączone są z niego tylko stanowiska „zarezerwowane" zgodnie z art. 39 usc, dla absolwentów KSAP. Obowiązek ten dyrektor spełni, jeśli: