Jednym z podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej jest obowiązek wykonywania poleceń służbowych przełożonych. Tak wynika z art. 77 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Użycie przez ustawodawcę liczby mnogiej oznacza, że nie chodzi tu tylko o bezpośredniego przełożonego członka korpusu tej służby, ale o każdego przełożonego włącznie z kierownikiem urzędu oraz dyrektorem generalnym. Oczywiście, jeśli między przełożonym a podwładnym istnieje podległość organizacyjna. W innym przypadku polecenie takie będzie, bowiem nieskuteczne.
Przykład
Nieskuteczne będzie polecenie wydane członkowi korpusu sc przez osobę niezwiązaną z nim podległością organizacyjną, nawet jeśli znajduje się ona wyżej w hierarchii urzędu, np. przez dyrektora innego departamentu niż ten, w którym członek korpusu sc jest zatrudniony.
Podległość służbowa, jak podkreśla się w piśmiennictwie (Wojciech jr. Góralczyk – Kierownictwo w prawie administracyjnym – Wolters Kluwer Polska) wynika ze struktury organizacyjnej urzędu i jest zasadniczo stała. Może jednak ulegać określonym zmianom w przypadku czasowego oddelegowania członka korpus sc do innej komórki organizacyjnej lub w przypadku włączenia go w skład zespołu zadaniowego. W takiej sytuacji podstawą prawną dla wydawania poleceń służbowych będzie z reguły akt prawny powołujący ten zespół (np. zarządzenie ministra).
Ważne!
Zmiana osoby pełniącej funkcję kierowniczą nie powinna mieć wpływu na ważność wydanych wcześniej przez jego poprzednika poleceń. Oznacza to, że podwładny powinien je wykonać tak jakby zostało wydane przez osobę, która zastąpiła dotychczasowego przełożonego, chyba, że zostanie przez nią odwołane albo zmodyfikowane.
Kto zmieni polecenie
Wyższy przełożony może interweniować, ale nie bezpośrednio. Co do zasady, polecenie może być, bowiem zmienione tylko przez osobę je wydającą. Takiego prawa ustawa nie daje np. wyższym przełożonym. Oczywiście, w praktyce mogą oni wpłynąć na swojego podwładnego, aby zmienił swoje polecenie, ale nie mogą dokonywać tego samodzielnie.