Powszechnym problemem w wielu przetargach jest niejasność postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz). Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zamawiający często nie jest w stanie wystarczająco dokładnie opisać przedmiotu zamówienia. Dlatego w prowadzonych postępowaniach zamawiający nie tylko odpowiadają na pytania wykonawców, ale mogą zdecydować się na modyfikację – w pewnym zakresie – przekazanej wykonawcom swiz. Możliwość zmiany jej treści dopuszcza art. 38 ust. 4 prawa zamówień publicznych (t.jedn. DzU z 2007, nr 223, poz. 1655, zwana dalej: pzp). Jednakże już następny przepis tego artykułu – ust. 5 – zakazuje zmian kryteriów oceny ofert, sposobów oceniania spełnienia tych kryteriów oraz warunków udziału w postępowaniu w trakcie trwania postępowania.
Podstawowym celem art. 38 ust. 5 pzp jest zapewnienie wykonawcom uczestniczącym w określonym postępowaniu pewności, że zamawiający nagle nie postanowi zmienić warunków, na których przystępowali oni do danego przetargu. Przy braku tego przepisu zamawiający mógłby praktycznie dowolnie zmieniać warunki udziału w postępowaniu i wykluczać wykonawców, którzy nie spełniają wymogów ustalonych „na nowo”. Takie działania niewątpliwie prowadziłyby do naruszenia zasady uczciwej konkurencji i powodowałyby faktyczną nierówność stron oraz możliwość preferowania określonego wykonawcy poprzez „dostosowanie” warunków udziału w postępowaniu pod niego.
W samej treści art. 38 ust. 5 pzp nie wskazano konsekwencji jego naruszenia. Zmiana warunków udziału w postępowaniu nie została również wskazana w art. 93 pzp, będącym ustawowym katalogiem przesłanek do unieważnienia postępowania.
Z tego wszystkiego można by wywnioskować, że art. 38 ust. 5 pzp może stanowić przykład regulacji niedoskonałej – przewidującej zachowanie, które jest zakazane, ale nieprzewidującej konsekwencji za dopuszczenie się tego zachowania.
Tak jednakże nie jest, na co wskazuje linia orzecznicza arbitrów do niedawna orzekających przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych (od niedawna zastąpionych przez Krajową Izbę Odwoławczą).