Znowelizowane w czerwcu 2007 r. przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) wprowadziły zmianę w zakresie oświadczeń i dokumentów, co do których na zamawiających ciąży obowiązek wezwania wykonawców do uzupełnienia. Do tego czasu uzupełnieniu podlegały wyłącznie oświadczenia i dokumenty o charakterze podmiotowym, czyli takie, które potwierdzały spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Od ostatniej dużej nowelizacji obligatoryjne uzupełnianie obejmuje wszystkie oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 pzp. Tym samym regulacja art. 26 ust. 3 pzp, który określa podstawę i warunki uzupełniania oświadczeń i dokumentów, odnosi się zarówno do oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jak i oświadczeń i dokumentów składanych w celu potwierdzenia, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego.
Przepis art. 26 ust. 3 przewiduje bezwzględny obowiązek zamawiającego wezwania wykonawcy, by uzupełnił oświadczenia i dokumenty. Decyzja o wezwaniu w żadnym wypadku nie jest uznaniowa i nie zależy od widzimisię zamawiającego. Zaniechanie wezwania w razie zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 26 ust. 3 pzp stanowi naruszenie przepisów ustawy i skutkuje możliwością wniesienia przez wykonawcę skutecznego protestu.
Atakując w protestach działania zamawiających, należy dokładnie precyzować czynność, wobec której wnosimy środki odwoławcze
Z drugiej strony brak wymaganych oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz składanych w celu potwierdzenia, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, skutkuje wykluczeniem wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia. Wynika to z treści art. 24 ust. 2 pkt 3, zgodnie z którym z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się tych którzy nie złożyli oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków lub złożone dokumenty zawierają błędy, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 3.
Powstaje więc pytanie o relację przepisu art. 24 ust. 2 pkt 3 oraz art. 26 ust. 3. Relację, która sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów, a kiedy wykluczyć go z postępowania. Odpowiedź na tak postawione pytanie wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym, a sam problem jest wielowątkowy.