W punktach doradcy zawodowi, pośrednicy pracy oraz inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy udzielają porad i wsparcia osobom bezrobotnym i zagrożonym utratą pracy. Jest to odpowiedź na pogarszającą się sytuację na mazowieckim rynku pracy i zwiększającą się liczbę zwolnień grupowych w wielu zakładach.
W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz w pięciu jego filiach: w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach, pracownicy urzędów pracy oraz PIP udzielają zainteresowanym bezpłatnych porad m.in. z zakresu prawa pracy, procedur wymaganych przy zwolnieniach grupowych, wsparcia oferowanego przez służby zatrudniania dla bezrobotnych, np. szkoleń i kursów umożliwiających przekwalifikowanie zawodowe, możliwości utworzenia własnej działalności gospodarczej. Prezentowane są również oferty pracy, jakimi dysponują urzędy.
„Lotne” punkty konsultacyjne są tworzone również w zakładach pracy, gdzie trwają duże zwolnienia grupowe na Mazowszu m.in. w FSO na Żeraniu, PLL LOT, Poczcie Polskiej. Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, mogą na miejscu zarejestrować się jako bezrobotni. W przedsiębiorstwach dla pracowników objętych redukcjami organizowane są zajęcia aktywizacyjne, warsztaty pomagające im się odnaleźć na rynku pracy (np. przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ABC przedsiębiorczości). Od początku tego roku doradcy zawodowi i pośrednicy pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie i Urzędu Pracy m.st. Warszawy pomagali zwalnianym pracownikom w 13 firmach, które zaplanowały zwolnienia ok. 2500 osób.
Z porad w punktach konsultacyjnych mogą skorzystać również pracodawcy zainteresowani tworzeniem nowych miejsc pracy (w formie staży, prac interwencyjnych, przygotowania zawodowego w miejscu pracy i nauki zawodu). Jeśli zdecydują się na zatrudnienie bezrobotnego, przysługuje im refundacja części kosztów m.in. na utworzenie lub doposażenie stanowiska pracy czy z tytułu składek ZUS. – Dzięki naszej inicjatywie skutki zwolnień grupowych zostaną znacznie ograniczone. Osoby, które utraciły pracę, nie są pozostawione same sobie.
W jednym miejscu mogą uzyskać informacje o swoich prawach i o tym, jak się poruszać na rynku pracy. Ważne jest również wsparcie psychologiczne w tym trudnym momencie życia. Zależy nam też na tym, aby pracodawcy postępowali wobec zwalnianych osób zgodnie z prawem – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, p.o. dyrektora WUP w Warszawie.