Zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców to fundamentalne reguły systemu zamówień publicznych. Oczywiście nie oznacza to, że nie podlegają one ograniczeniom, chociażby ze względu na specyfikę zlecanych prac czy konieczność posiadania niezbędnego doświadczenia przez startujące w przetargu firmy.
Niemniej jednak zasadą powinno być takie przygotowanie i prowadzenie przetargu, aby każdy wykonawca zdolny zrealizować zamówienie był traktowany na takich samych zasadach.
[srodtytul]Opis przedmiotu zamówienia[/srodtytul]
Już na etapie zastanawiania się nad tym, jak opisać to, co się chce zamawiać, urzędnicy mogą chcieć ograniczać konkurencję. Powód jest prosty. Najczęściej mają oni już zaufanie do określonej marki czy też przyzwyczaili się do obsługi pewnego urządzenia.
Dlaczego zatem w specyfikacji wprost nie napisać, że chodzi o konkretny produkt, i podać jego nazwę? A dlatego, że zabrania tego wprost [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172222]prawo zamówień publicznych[/link]. Art. 29 ust. 1 stanowi, że przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Z kolei ust. 3 tego przepisu zakazuje używania w opisie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia.