Województwo świętokrzyskie realizuje jeden z mniejszych (pod względem wartości budżetu) regionalnych programów operacyjnych. Na koniec października br. poziom zawartych w województwie kontraktów o dofinansowanie kształtuje się poniżej średniej dla szesnastu programów regionalnych (60,2 proc.) i wynosi 50,9 proc. Wynik ten daje regionowi 14. miejsce w kraju pod względem szybkości podpisywania umów. W całym 2010 roku wskaźnik ten kształtował się poniżej przeciętnego rezultatu dla wszystkich województw, chociaż w ostatnich miesiącach doszło do wyraźnego przyspieszenia.
Sytuacja regionu przedstawia się zdecydowanie korzystniej, gdy spojrzymy na wydatki. Na koniec sierpnia br. ich poziom wyniósł 20 proc. budżetu i przekroczył przeciętny poziom dla wszystkich programów regionalnych.
[wyimek]660 mln zł wypłacono z funduszy UE beneficjentom w Świętokrzyskiem[/wyimek]
Obecnie wydatki kwalifikowalne we wnioskach o płatność wynoszą 23,4 proc. budżetu i także są powyżej średniej (21,7 proc.). Daje to Świętokrzyskiemu wysokie, szóste, miejsce w kraju pod względem wydatków. Widać wyraźnie, że to właśnie one stały się dla regionu priorytetem. Od września zeszłego roku województwo notuje ich dosyć stabilny, miesięczny przyrost. W Świętokrzyskiem poziom wydatków stale oscyluje w okolicach lub powyżej przeciętnego rezultatu dla wszystkich programów regionalnych. Wyniki te sprawiły, że region spełnił wymóg dopuszczający do udziału w podziale dodatkowych pieniędzy unijnych z krajowej rezerwy wykonania.
Proporcja wartości umów do wartości wydatków zadeklarowanych we wnioskach o płatność wskazuje, że w świętokrzyskim programie regionalnym nie ma problemu z płynnością i terminową realizacją kolejnych etapów inwestycji.