Sprawdzian dla kandydatów na szefów skarbówki

Konkursy na stanowiska naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych, które nie zostaną ogłoszone do 29 kwietnia i których do tego dnia nie przeprowadzi się przynajmniej jednej części, unieważnia się.

Publikacja: 28.04.2015 06:30

Sprawdzian dla kandydatów na szefów skarbówki

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów powołuje dyrektora izby skarbowej oraz naczelnika urzędu skarbowego spośród kandydatów wyłonionych w konkursie. Jego zasady określa rozporządzenie ministra finansów (patrz podstawa prawna), które wejdzie w życie 29 kwietnia. Konkurs na stanowisko dyrektora izby skarbowej oraz naczelnika urzędu skarbowego przeprowadza komisja powołana przez ministra finansów. Ma on formę egzaminu składającego się z części ustnej i pisemnej.

Kandydaci wybierani są spośród pracowników urzędów i organów podległych ministrowi, którzy posiadają wyłącznie obywatelstwo polskie, wyższe wykształcenie magisterskie prawnicze, ekonomiczne lub inne uzupełnione studiami podyplomowymi prawniczymi lub ekonomicznymi oraz co najmniej czteroletni staż pracy w tych urzędach i organach.

Minister finansów ogłasza konkurs niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających potrzebę obsadzenia stanowiska dyrektora izby skarbowej albo naczelnika urzędu skarbowego. Konkurs uważa się za rozstrzygnięty, jeżeli przynajmniej jeden z kandydatów otrzymał wynik pozytywny ze wszystkich etapów konkursu. Minister może unieważnić konkurs, który został przeprowadzony niezgodnie z przepisami. Informację o osobie powołanej na stanowisko zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Minister może nie powołać na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego kandydata wyłonionego w konkursie, jeśli żaden z kandydatów nie gwarantuje obiektywnego wypełniania obowiązków dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego.

Przykład

Minister finansów nie powołał na stanowisko naczelnika urzędu skarbowego jednego z dwóch kandydatów wyłonionych w konkursie i ogłosił ponowny konkurs. Takie postępowanie zostało zaskarżone do sądu administracyjnego. Minister uważał, że żaden przepis nie nakłada na niego obowiązku uzasadniania decyzji o niepowołaniu na stanowisko kandydata wyłonionego w drodze konkursu. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wygranie konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego nie rodzi po stronie ministra finansów obowiązku powołania na nie osoby, która konkurs wygrała, skoro organ ten ma uprawnienie do oceny co do obiektywnego wypełniania obowiązków przez kandydata (patrz postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 marca 2012 r. sygn. I OSK 322/11).

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 30 marca 2015 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego (DzU z 2015 r., poz. 523)

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”