Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 września 2016 r. (sygn. I OSK 2842/14) utrzymującym w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 lipca 2014 r. (sygn. I SA/Wa 2432/13).
Ustalenie odszkodowania
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. W kwietniu 2013 r. wojewoda ustalił na rzecz właścicieli, których nieruchomość została przeznaczona pod realizację inwestycji drogowej na podstawie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji, w zakresie dróg publicznych odszkodowanie w wysokości 8 tys. zł. W sierpniu 2013 r. minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej utrzymał w mocy decyzję wojewody. Podstawę ustalenia odszkodowania przez właściwe organy stanowił operat szacunkowy sporządzony na zlecenie wojewody w grudniu 2011 r. przez rzeczoznawcę majątkowego. Biegły wskazał, że dla terenu, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość, według stanu na dzień wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, nie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Natomiast zgodnie z ustaleniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na nieruchomości przewidziano drogi publiczne planowane. Mając na uwadze przedmiot, cel i zakres wyceny oraz dostępność danych dla potrzeb określenia wartości gruntu, rzeczoznawca zastosował podejście porównawcze, metodę porównywania parami, przyjmując do porównania transakcje nieruchomościami o przeznaczeniu drogowym, odnotowane na lokalnym lub regionalnym rynku nieruchomości.
Właściciele nie zgodzili się z decyzją organu II instancji i wnieśli skargę do WSA w Warszawie domagając się m.in. ustalenia odszkodowania w wyższej kwocie. Właściciele powołali się m.in. na fakt, że inna nieruchomość skarżących, bezpośrednio granicząca ze sporną działką i przejęta w części pod tę samą inwestycję, została wyszacowana na kwotę znacznie wyższą (ok. 100 tys. zł), a działki przed wywłaszczeniem stanowiły jednorodną całość gospodarczą.
Wycena biegłego dowodem w sprawie
Oddalając skargę właścicieli WSA stwierdził, że wbrew ich zarzutom nie można ustaleniom organu co do wartości odszkodowania zarzucić wadliwości i działania z naruszeniem przepisów prawa. Sąd podkreślił, że zgodnie z zapisami studium nieruchomość położona jest na terenie, w którym jako kierunki rozwoju wskazano m.in. planowaną drogę publiczną. Konsekwencją takiej oceny jest konieczność uznania, że rzeczoznawca majątkowy dla ustalenia wartości nieruchomości prawidłowo wziął pod uwagę nieruchomości drogowe.
Wycenę przeprowadzono w podejściu porównawczym, które polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego. W operacie szczegółowo scharakteryzowano nieruchomości, które przyjęto do porównania. Jego analiza doprowadziła WSA do wniosku, że spełnia on wymogi określone w ustawie, a przez to jest rzetelny i wiarygodny.