Jak przekazać pismo pracownikowi

Jeżeli adresatem pisma jest pracownik danego zakładu, to nie można pozostawić tego pisma np. w biurze podawczym. Ograniczenie to nie dotyczy sytuacji, gdy adresatem pisma jest pracodawca, a nie pracownik.

Publikacja: 19.12.2017 01:00

Jak przekazać pismo pracownikowi

Foto: Adobe Stock

Stroną postępowania administracyjnego jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która wskazała jako adres dla doręczeń miejsce prowadzenia tej działalności. Pismo zostało przekazane pod podanym adresem nie samej stronie, ale osobie upoważnionej do odbioru korespondencji przychodzącej do tego przedsiębiorstwa. Czy takie doręczenie było skuteczne?

Tak. W art. 42 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że osobie fizycznej można doręczyć pismo w jej mieszkaniu lub miejscu pracy. Przepis ten nie określa wymaganej kolejności miejsc, w której dokonuje się doręczenia. Nie wynika z niego, aby organ musiał próbować doręczyć przesyłkę najpierw w mieszkaniu adresata, a następnie – w razie nieodebrania przesyłki – w miejscu jego pracy. Wybór miejsca doręczenia pozostaje po stronie organu (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 31 maja 2016 r., sygn. II SA/Bd 145/16, LEX nr 2104617).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama