W czwartek w Krajowej Radzie Sądownictwa mają stawić się sędzia Ewa Maciejewska i Bartłomiej Przymusiński - rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Z kolei w piątek Krystian Markiewicz - prezes Stowarzyszenia "Iustitia" oraz Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj także: Sędziowie, którzy zadali pytanie do TSUE są wzywani przez rzecznika dyscyplinarnego

Przypomnijmy, iż sędzia Ewa Maciejewska z Sądu Okręgowego w Łodzi, która pod koniec sierpnia zadała pytanie prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, została wezwana przez rzecznika dyscypliny w charakterze świadka.

Z kolei sędziowie Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński i Igor Tuleya ze stowarzyszenia "Iustitia" mają się tłumaczyć z występów w mediach, podczas których krytykowali nową KRS.

- Wezwania i groźba dyscyplinarek to knebel, który ma uciszyć sędziów krytycznych wobec „reform" Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry - pisze na swojej stronie internetowej stowarzyszenie sędziów "Iustitia".

- Nie wierzę w żaden przypadek, tu chodzi o spacyfikowanie tych sędziów, którzy aktywnie bronią niezależnych sądów - powiedział portalowi Onet prezes "Iustitii", prof. Krystian Markiewicz.