W Sejmie uchwalono nowelizację ustaw sądowych autorstwa posłów PiS. Przewiduje ona m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, zmiana ustawy jest potrzebna i niezbędna. - Ostatnio kompletnie wypaczano istotę tego, co orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE - powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Info.

Prezydent podkreślił, że działania niektórych sędziów są niedopuszczalne. - Pomijają oni bardzo istotne treści wyroku TSUE i jednocześnie próbują wprowadzić anarchię w kraju - coś z czym absolutnie zgodzić się nie można. Każdy trzeźwo patrzący obywatel powie: stop takim działaniom - zaznaczył.

Andrzej Duda pytany w TVP Info o wypowiedź I prezes SN sędzi Małgorzaty Gersdorf, która nowelizację ustaw sądowych nazwała "ustawą kagańcową" stwierdził: "Pani prezes Gersdorf opowiada - w szczególności za granicą - o Polsce takie rzeczy, że powiem tak: wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy. Nawet jeżeli to się dzieje tylko w środowisku sędziowskim - po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego I prezesa Sądu Najwyższego wybrany".