To będzie pierwsza inicjatywa przyszłego Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej, którego założenia opracowały dyplomacje Polski i Szwecji. To olbrzymi projekt, który ma być wprowadzany w życie przez kraje Unii Europejskiej na rzecz wsparcia przemian na Ukrainie i Białorusi i w państwach Kaukazu. Jego elementem mają być również integracja i współpraca w kształceniu sędziów, prokuratorów i personelu sądowego. Inicjatorzy podpisanej we wtorek Karty lubelskiej chcą zapraszać przedstawicieli tych krajów do konkretnych przedsięwzięć związanych z wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą. Chcą budować wzajemne zaufanie, propagować rządy prawa i usprawnić współpracę międzynarodową.

– To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ pozwala na zbliżenie i przybliżenie tym krajom i funkcjonującym w nich instytucjom pewnych standardów unijnych. Często różnimy się wprawdzie usytuowaniem sądów, ich pozycją ustrojową, organizacją, podległością, ale metodyka pracy sędziego i prokuratora oraz problemy, z którymi się borykają, są tożsame we wszystkich krajach – wyjaśnia Andrzej Leciak, dyrektor Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, które jest jednym z sygnatariuszy deklaracji.

Już w przyszłym roku instytucja ta we współpracy z partnerami z Ukrainy, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu [b]planuje m.in. zorganizować cykl warsztatów dotyczących praw człowieka i prawa wspólnotowego[/b]. Wykładowcami na tych warsztatach będą eksperci Unii Europejskiej i sędziowie trybunałów ze Strasburga i Luksemburga.