Minister sprawiedliwości proponuje zmiany rozporządzenia w sprawie czynności asystentów sędziów. Stanowią one doprecyzowanie i wykonanie przepisów znowelizowanej ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Projekt przewiduje nowe ujęcie katalogu czynności wykonywanych przez asystentów sędziów. Zakłada się, że będzie należała do nich analiza akt sprawy we wskazanym przez sędziego zakresie oraz kontrolowanie stanu spraw odroczonych, zawieszonych lub oczekujących na podjęcie. W razie zlecenia takiej analizy asystent będzie zobowiązany do przedstawienia sędziemu albo jej wyników, albo informacji o stanie sprawy.
Do obowiązków asystentów nadal będzie należało sporządzenie pod kierunkiem sędziego projektów zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień, a także gromadzenie orzecznictwa i literatury potrzebnej do rozpoznania sprawy.
Asystenci będą mogli wykonywać obowiązki pracowników sekretariatów
Zdecydowanie największą zmianę stanowi wprowadzenie rozwiązania, w myśl którego prezes sądu będzie kierował asystenta do danego wydziału. Tym samym zrezygnowano z dotychczasowej reguły, zgodnie z którą asystent był przydzielany przez prezesa sądu nie do wydziału, lecz do sędziego.