Reklama
Rozwiń

Iustitia do KRS: Nadzór nad sądami godzi w niezawisłość

Planowany system nadzoru nad działalnością sądów narusza konstytucyjne zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"

Publikacja: 29.05.2013 12:30

Iustitia do KRS: Nadzór nad sądami godzi w niezawisłość

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Stowarzyszenie zaapelowało do Krajowej Rady Sądownictwa o zajęcie stanowiska i podjęcie stosownych działań w tej sprawie, gdyż środowisko sędziowskie nie ma własnej formalnej reprezentacji. Iustitia przypomina, że KRS negatywnie opiniowała akty prawne dotyczące tego nadzoru, a pdjęte dotychczas tzw. działania nadzorcze, budziły poważne zastrzeżenia środowiska sędziowskiego.

Sądami nie może rządzić ekonomia

"Ostatnie inicjatywy nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, idą znacznie dalej. Projekt "poselski" zmiany ustawy USP, przewiduje rozwiązania umożliwiające wkraczanie w zakres orzekania"- alarmuje Iustitia.

Dodaje, że wbrew stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości, planowany nadzór nad działalnością sądów powszechnych, nie rozwiąże problemów funkcjonowania sądownictwa w Polsce.

"Szybkość postępowania nie może być jedynym kryterium przy ocenie wymiaru sprawiedliwości. Istotą działalności sądów jest orzekanie sprawiedliwe " - czytamy w apelu.

Iustitia przypomina, że w czasie obrad Okrągłego Stołu dla Sądownictwa zwracano uwagę na potrzebę pozostawienia wymiaru sprawiedliwości przede wszystkim pod wpływem nauk humanistycznych, a nie ekonomicznych. Tymczasem proponowane przez władzę wykonawczą techniki zarządzania wymiarem sprawiedliwości prowadzą do wypaczenia istoty jego funkcjonowania.

"Planowanie wyników statystycznych w oparciu o odgórne wskazania minimalnej liczby spraw na wokandzie, częstotliwości ich wyznaczania, czasu trwania sprawy itp., stoją w sprzeczności z ustawowymi zasadami prowadzenia postępowań sądowych. Podstawowym gwarantem sprawiedliwości jest sędzia, który nie powinien orzekać pod presją oczekiwań statystycznych promowanych przez władzę ustawodawczą i wykonawczą " - pisze zarząd Stowarzyszenia.

Oceny okresowe bez standardów

SSP „Iustitia" sprzeciwia się jakimkolwiek ocenom okresowym sędziów wskazując, że pilnego  wyjaśnienia wymaga objęcie oceną okresu poprzedzającego wejście w życie przepisów, które maja to regulować. Nie zostały bowiem należycie ustalone standardy tych ocen, ani poprzez przygotowanie oceniających, ani sędziów ocenianych.

Sędziowie z Iustitii apelują, by Krajowa Rada Sądownictwa zabrała głos w sprawie  nadzoru nad sądami powszechnymi i uwzględniła przy tym postulaty zgłaszane dotychczas przez środowisko sędziowskie.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono