Nominacje sędziów będą szybsze przez Internet

Koniec z wielokrotnym zgłaszaniem kandydatury na wakaty

Publikacja: 19.07.2013 09:35

Nominacje sędziów będą szybsze przez Internet

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Projekt zmian w ustawie o ustroju sądów jest już gotowy i jeszcze w lipcu trafi na posiedzenie rządu. A czas goni.

Rocznie ponad 250 etatów  sędziowskich pozostaje nieobsadzonych. Zbyt rozbudowana jest bowiem procedura nominacyjna i za długie terminy, jakie dla niej przewidziano. W dodatku chętni do objęcia stanowisk zgłaszają swoje kandydatury w całym kraju. Zdarza się, że na jeden wakat w rejonie zgłasza się ich 40–50. Każdy musi przejść długą i skomplikowaną procedurę, zanim zostanie wyłoniony właściwy kandydat.

Od stycznia 2014 r. to się ma zmienić. Prezes sądu, w którym ma się zwolnić etat sędziowski, będzie informował o wakacie wcześniej. Pojawiają się też propozycje skrócenia obowiązujących terminów. Dziś po zwolnieniu stanowiska sędziowskiego na obszarze danej apelacji prezes sądu apelacyjnego ma 30 dni na zawiadomienie ministra sprawiedliwości. Po zmianie będzie mu musiało wystarczyć 14 dni. Także minister sprawiedliwości dostanie mniej czasu na przydzielenie stanowiska do danego sądu albo na jego zniesienie. Teraz ma to trzy miesiące, po zmianie będzie miesiąc.

2 lata trwa dziś przeciętnie procedura nominacyjna na stanowisko w sądzie

Do dwóch tygodni skrócony zostanie również termin na zgłoszenie kandydatury na wakat. Ministerstwo Sprawiedliwości chce na większą skalę korzystać z coraz powszechniejszego Internetu i drogi elektronicznej.

Zmiany dotyczą nie tylko postępowania przed prezesami sądów, ale także przed Krajową Radą Sądownictwa.

Kandydat na stanowisko sędziego założy konto w Internecie na potrzeby procedury nominacyjnej. Będą na nim zamieszczane wszystkie informacje i dokumenty wytworzone podczas postępowania nominacyjnego. Oznacza to, że wszystkie dokumenty, które powinny być doręczone kandydatowi, znajdą się natychmiast w jego skrzynce.

Po zalogowaniu do systemu kandydat będzie mógł tworzyć i przesyłać dokumenty oraz odbierać kierowane do niego informacje. Dla pewności dokumenty opatrzone zostaną podpisem elektronicznym.

Autorzy projektu zmian proponują, żeby za rozpoczęcie procedury nominacyjnej przyjąć moment wypełnienia formularza karty zgłoszenia na wakat w systemie i przesłania go drogą elektroniczną. Kolejne zgłoszenie kandydat biorący udział w postępowaniu nominacyjnym na wakat w sądzie będzie mógł złożyć dopiero dzień po zakończeniu całej procedury.

Etap legislacyjny: trafi na posiedzenie rządu

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr