Iustitia o wracających sądach po "reformie Gowina"

W dniu 1 stycznia powróciło na mapę Polski 41 sądów rejonowych, zlikwidowanych w wyniku bezmyślnej "reformy", przeforsowanej przez byłego ministra sprawiedliwości wbrew opiniom i woli wszystkich polskich środowisk prawniczych oraz społeczności lokalnych.

Aktualizacja: 02.01.2015 10:41 Publikacja: 02.01.2015 10:11

Iustitia o wracających sądach po "reformie Gowina"

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

W ocenie Stowarzyszenia, finansowe skutki reformy tj. koszty wymiany tablic, pieczęci i druków, koszty długotrwałych prac legislacyjnych, koszty zatrudnienia kilkudziesięciu dodatkowych dyrektorów sądów powołanych przez ministra, koszty licznego przesyłania korespondencji z sądu do sądu poniosło polskie społeczeństwo. Jednocześnie sami obywatele mieli utrudniony dostęp do prezesów sądów i problemy z załatwieniem niektórych czynności.

Jak podkreśla Iustitia, dalszym skutkiem "reformy" było zablokowanie sądów na pewien czas przez czynności związane z ich likwidacją, następnie zaś kilkumiesięczna przerwa w orzekaniu licznych sędziów, którzy zostali nieprawidłowo "przeniesieni" z sądu do sądu w ramach "reformy" i wskutek tego utracili prawo do orzekania w nowych sądach. - Czynności związane z tymi nieprawidłowymi przeniesieniami nadal trwają i absorbują Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny - dodaje.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo dla Ciebie
Prof. Safjan o zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego: Precyzuję stanowisko