Reklama
Rozwiń

Kilometrówki sędziów obcięte

Wiceministrowie sprawiedliwości nie będą mogli przenosić sędziów.

Publikacja: 19.01.2015 06:57

Kilometrówki sędziów obcięte

Foto: www.sxc.hu

W piątek Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych. Nowela, jak rzadko która, budziła emocje wśród sędziów. Krytyczne wobec propozycji były nie tylko Krajowa Rada Sądownictwa, ale także stowarzyszenia sędziowskie. Na niewiele się to jednak zdało.

Nowela załatwia kilka drażliwych spraw. M.in. sprawę wieloletnich (czasem dożywotnich) delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. Sędziowie wracający na sale rozpraw po kilkunastu latach urzędniczenia nie potrafią się na niej odnaleźć – uznali posłowie. Po zmianie łączny czas delegowania sędziego do pełnienia czynności administracyjnych w resorcie nie będzie mógł przekroczyć dziesięciu lat.

Z kolei wiceministrowie będą mogli wykonywać uprawnienia ministra sprawiedliwości dotyczące indywidualnych spraw sędziów. Chodzi o delegacje oraz sprawy związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Z ich kompetencji wyłączono jednak przenoszenie sędziów na inne miejsca służbowe.

Sprawując zewnętrzny nadzór nad działalnością administracyjną sądów, minister – jak przewidziano – będzie mógł żądać od prezesa sądu apelacyjnego przedstawienia we wskazanym terminie informacji lub dokumentów, a nawet przesłania akt spraw sądowych (w toku).

Minister mógłby w ten sposób badać, czy prezes sądu prawidłowo sprawuje nadzór nad sędziami. Ten zapis bardzo nie podobał się sędziom. Twierdzili, że obok naruszenia niezawisłości niesie za sobą także negatywny aspekt praktyczny. Takie krążenie akt może prowadzić do przewlekłości. Ustalono więc, że jeśli tylko takie zagrożenie powstanie, minister dostanie odpisy, a nie oryginały.

Nowelizacja załatwia też sprawę sędziowskich kilometrówek. Resort tnie wydatki na dojazdy, bo dostał na nie mniej środków, zaledwie 10 mln zł, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej. Po zmianie sędziowie rejonowi stracą pieniądze na dojazdy z miejsca zamieszkania do siedziby sądu. Zwrot taki miałby nadal przysługiwać sędziom sądów okręgowych i apelacyjnych. Ale zamiast 60 gr, które dziś dostają na paliwo, po zmianie dostawać mają 30 gr za kilometr.

Minister sprawiedliwości dostanie prawo przedstawiania Sądowi Najwyższemu wniosków o rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie sądów – zarówno powszechnych, wojskowych, jak i Sądu Najwyższego. W noweli sprecyzowano kompetencje ministra związane z informatyzacją sądownictwa powszechnego. To on będzie prowadził centralne rejestry biegłych, mediatorów i lekarzy sądowych.

Nowela wprowadza też odpowiedzialność karną za podanie fałszywych informacji w oświadczeniu majątkowym.

—a.ł.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono