Kiedy sędzia dostanie zasiłek chorobowy

Byłemu sędziemu, który stał się niezdolny do pracy przed zrzeczeniem się urzędu, przysługuje zasiłek chorobowy przez czas trwania tej absencji po rozwiązaniu stosunku służbowego.

Publikacja: 26.02.2015 04:50

Kiedy sędzia dostanie zasiłek chorobowy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tak stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 18 listopada 2014 r. (VII Ua 66/14).

W tej sprawie ZUS wydał decyzję odmawiającą przyznania byłemu sędziemu zasiłku chorobowego. Ten ją zaskarżył, w konsekwencji czego sąd rejonowy zmienił decyzję i przyznał mu prawo do zasiłku chorobowego za okres przypadający już po rozwiązaniu stosunku służbowego. Z tym wyrokiem nie zgodził się z kolei ZUS i wniósł apelację do sądu okręgowego. Zarzucił naruszenie prawa materialnego, a konkretnie art. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej ustawa zasiłkowa). W apelacji argumentował, że sędzia nie powinien mieć prawa do zasiłku za ten okres, ponieważ niezdolność do pracy powstała w czasie, gdy nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.

Po zapoznaniu się ze sprawą Sąd Okręgowy w Łodzi zdecydował się przedstawić Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości. W odpowiedzi SN podjął 9 lipca 2014 r. uchwałę I UZP 1/14. Stwierdził, że byłemu sędziemu, który stał się niezdolny do pracy przed zrzeczeniem się urzędu, przysługuje zasiłek chorobowy za okres dalszego trwania tej absencji po rozwiązaniu stosunku służbowego. SN wskazał, że pozostający w służbowym stosunku pracy sędziowie nie są co do zasady wyłączeni z podlegania powszechnemu systemowi ubezpieczenia społecznego. Nie nabywają oni jedynie prawa do tych ustawowo określonych świadczeń, które wyłącza pragmatyka służbowa. Wyłączenie możliwości uzyskania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego odnosi się tylko do okresu trwania stosunku służbowego oraz tych, które zamiennie wynikają z pragmatyki służbowej. Jeżeli zaś doszło do ustania stosunku służbowego sędziego, od wynagrodzenia wypłaconego mu w okresie służby, od którego nie odprowadzano wcześniej składek na ubezpieczenia społeczne, powinno przekazać się składki do ZUS stosownie do art. 91 § 10 ustawy o ustroju sądów powszechnych. Okres taki jest wówczas traktowany jako okres zatrudnienia w sądzie, czyli jak czas pozostawania w stosunku pracy. Okres pełnienia przez sędziego służby po rozwiązaniu stosunku służbowego zostaje zatem zrównany z innymi stosunkami zatrudnienia gwarantującymi pełną ochronę ubezpieczenia. W związku z tym Sąd Okręgowy w Łodzi, który z uwagi na art. 390 § 2 kodeksu postępowania cywilnego jest związany stanowiskiem Sądu Najwyższego, oddalił apelację organu rentowego.

Komentarz eksperta

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Należy zgodzić się z konsekwentnym stanowiskiem składów orzekających, mimo że dla laika może być nieco zaskakujące, iż sędzia, od którego wynagrodzenia nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne, ma prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku służbowego. Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Przepis ten trzeba czytać razem z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają m.in. osoby będące pracownikami. W ślad za stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w uchwale z 27 września 2002 r. (III UZP 5/02) należy wskazać, że stosunek służbowy sędziego, z wyłączeniem sfery jurysdykcyjnej i elementów korporacyjnych, należy zakwalifikować jako służbowy stosunek pracy z nominacji, czyli jako szczególny stosunek zatrudnienia pracowniczego zarówno w sferze prawa pracy, jak i ubezpieczeń społecznych. Natomiast to, co mogło budzić wątpliwości, to zestawienie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z możliwością uzyskania świadczenia. Jak jednak widać na tym przykładzie, wcale tak nie jest, ponieważ składki zostały opłacone po ustaniu stosunku służbowego.

Przekazanie składek w tym trybie nie oznacza, że dopiero z tą chwilą doszło do nawiązania stosunku ubezpieczenia społecznego. Jest to swoiste odnowienie tego stosunku w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Sędzia miałby jako pracownik prawo do podlegania ubezpieczeniom społecznym z racji zatrudnienia. Jeżeli więc utracił swój status i związane z nim zaopatrzenie społeczne, to nie mógł utracić ochrony ubezpieczeniowej w zakresie powszechnego ubezpieczenia społecznego, gdyż był pracownikiem. W konsekwencji niezdolność byłego sędziego do pracy powstałą przed rozwiązaniem stosunku służbowego trzeba traktować jako podstawę do podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Uzasadnia to prawo do zasiłku chorobowego, co zasadnie stwierdziły wszystkie składy orzekające.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo