Reklama
Rozwiń

Iustitia o komentarzach polityków po ułaskawieniu Kamińskiego

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” podjęło uchwałę w związku z wypowiedziami polityków na temat sądu, sędziego i wyroku w "sprawie CBA".

Publikacja: 23.11.2015 10:01

Prezydent Andrzej Duda i Mariusz Kamiński podczas uroczystości powołania rządu Beaty Szydło

Prezydent Andrzej Duda i Mariusz Kamiński podczas uroczystości powołania rządu Beaty Szydło

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz trzech funkcjonariuszy skazanych nieprawomocnym wyrokiem za przekroczenie uprawnień w sprawie tzw. afery gruntowej.

Sprawa ułaskawienia wywołała wiele komentarzy zarówno wśród prawników, jak i polityków.

Swoje stanowisko przedstawiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", które wyraża „głębokie zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej, dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości i jej poszczególnych przedstawicieli." Jak czytamy w uchwale „w wypowiedziach tych bez żadnego uzasadnienia wiązano orzeczenie sądowe z kwestiami politycznymi, a sędziemu referentowi imiennie zarzucano brak bezstronności".

„Iustitia" podkreśla, że orzeczenie w sprawie tzw. afery gruntowej, wydał niezawisły sąd, którego decyzja zawsze podlega kontroli instancyjnej, i nie ma żadnych przesłanek by uznawać, że decyzja trzyosobowego składu orzekającego była motywowana politycznie. Stowarzyszenie przypomina, iż postępowanie karne biegnie według terminarza regulowanego ustawami, nie zaś kalendarza wyborczego.

„Iustitia" zwraca uwagę, iż nie zostało dostrzeżone, że uzasadnienie wyroku, szczególnie w sprawach skomplikowanych, zawierających obszerny (liczony w dziesiątki tomów), nierzadko niejawny materiał jest procesem żmudnym. - Nie jest możliwe, aby sądy powszechne w okresie wyborczym zawieszały swoją działalność, nie przeprowadzały rozpraw, nie wydawały wyroków i powstrzymywały się od ich uzasadniania. Ogłaszanie wyroków, czy też ich uzasadnień, musi odbywać się zgodnie z regułami kodeksowymi – wskazują w uchwale sędziowie.

Stowarzyszenie przypomina, iż sądy nie są wolne od krytyki i jak wszystkie instytucje publiczne podlegają ocenie obywateli. Ale jak jednocześnie zaznacza, ton wypowiedzi najwyższych osób w państwie i stosowanie wobec sędziego argumentów ad personam to już ingerencja w wymiar sprawiedliwości, od czego władza wykonawcza zobowiązana jest się powstrzymać. - Oczywiste jest, że wypowiedzi te i tak nie będą miały znaczenia dla sądu rozpoznającego sprawę in meriti, jednak nie można pomijać negatywnych skutków takich twierdzeń w sferze opinii publicznej – kończy „Iustitia".

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono