Reklama
Rozwiń

Nie zawsze sąd administracyjny zdecyduje o zagadnieniu wstępnym

W sytuacji gdy wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, trzeba zawiesić postępowanie. Jeżeli jednak zawieszenie mogłoby spowodować np. niebezpieczeństwo dla życia czy zdrowia, organ rozstrzyga zagadnienie wstępne we własnym zakresie.

Aktualizacja: 03.01.2016 08:31 Publikacja: 03.01.2016 08:13

Nie zawsze sąd administracyjny zdecyduje o zagadnieniu wstępnym

Foto: 123RF

W sprawie administracyjnej wystąpiło zagadnienie wstępne, podlegające rozstrzygnięciu przez sąd. Organ uznał jednak, że istnieje podstawa do jego rozstrzygnięcia we własnym zakresie, i skorzystał z tego uprawnienia. Zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez niego w decyzji załatwiającej tę sprawę. Czy organ naruszył przepisy?

Nie. Zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jedną z przesłanek uzasadniających zawieszenie postępowania jest sytuacja, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. W art. 100 k.p.a. przewidziano, że organ, który zawiesił postępowanie na tej podstawie, powinien równocześnie wystąpić do właściwego organu lub sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego. Może też wezwać stronę do wystąpienia o to w oznaczonym terminie, chyba że strona wykaże, że już zwróciła się w tej sprawie do właściwego organu lub sądu. Jeżeli jednak zawieszenie postępowania mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważną szkodę dla interesu społecznego, organ załatwia sprawę, rozstrzygając zagadnienie wstępne we własnym zakresie. Dotyczy to także sytuacji, gdy strona – mimo wezwania – nie wystąpiła o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego albo gdy zawieszenie mogłoby spowodować niepowetowaną szkodę dla strony. W tym ostatnim przypadku organ może uzależnić załatwienie sprawy od złożenia przez stronę stosownego zabezpieczenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono