To koniec "Trybunału Julii Przyłębskiej"? Są nowe informacje

Politycy obozu rządzącego zapowiadają, że na najbliższym posiedzeniu Sejm ma przyjąć uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Co się w niej znajdzie?

Publikacja: 02.03.2024 16:22

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Foto: PAP/Paweł Supernak

Szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk w sobotnim "Śniadaniu w Trójce" zapowiedział, że w poniedziałek lub wtorek zostanie zaprezentowany "kompleksowy pakiet rozwiązań" w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Wskazał, że "będzie to, po pierwsze, uchwała sejmowa, która wskaże, na czym polega wadliwość działania TK, które z osób w składzie TK zostały nielegalnie powołane".

Paszyk mówił też o "pójściu dalej". - Zgłosimy ustawy tzw. horyzontalne, które będą regulowały funkcjonowanie Trybunału w przyszłości. Złożymy również projekt zmiany w konstytucji, która jest, naszym zdaniem nieodzowna, aby TK wrócił do swojego legalnego funkcjonowania — dodał polityk.

Ejchart: Projekt, który uzdrowi Trybunał Konstytucyjny całościowo

W piątek w „Faktach po Faktach” TVN24 o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym mówiła z kolei wiceminister sprawiedliwości, Maria Ejchart. Przyznała, że treść - zarówno uchwały, jak i ustawy — jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych”.

- Na pewno będzie to dotyczyło sędziów dublerów. To, czego będzie dotyczyła ustawa, to wiemy - chodzi o projekt, który uzdrowi Trybunał Konstytucyjny całościowo - zaznaczyła.

Czytaj więcej

Karol Dobrzeniecki, Jacek Zaleśny: Ostrożnie z zerowaniem Trybunału Konstytucyjnego

Koalicja ma plan na Trybunał Konstytucyjny

Politycy obozu rządzącego potwierdzają, więc czwartkowe informacje „Rzeczpospolitej". Jak pisaliśmy, koalicja ma plan, by działać na trzech poziomach. Pierwszy to uchwala Sejmu dotycząca Trybunału Konstytucyjnego, a przede wszystkim – sędziów-dublerów.

Drugi etap to ustawa nazywana „horyzontalną”, porządkująca sprawy wokół Trybunału. Trzeci – to zmiana Konstytucji, która ma doprowadzić do resetu sytuacji wokół TK. Zgodnie z naszymi informacjami prace nad projektem zmiany Konstytucji mają zostać rozpoczęte w Senacie, co również wynika z aktualnych ustaleń koalicyjnych. Prace nad przygotowaniem tego planu w ramach koalicji były mozolne, ale wstępny konsensus został już osiągnięty. Pytanie tylko dotyczy harmonogramu. Sejm na najbliższym posiedzeniu ma też zająć się rządowym projektem dotyczącym zmian w KRS.

W środę portal Interia.pl ujawnił, że w uchwale znajdzie się apel do instytucji państwowych o to, by nie stosowały się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. - Zobaczymy w poniedziałek. Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć - stwierdziła w TVN24 Maria Ejchart.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Kiedy PiS straci większość w Trybunale? Ustrojodawca nie przewidział zagrożeń
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność