Kolejna próba wyboru sędziego ETPC z Polski. Apel do ministra Sikorskiego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Naczelna Rada Adwokacka wystosowały apel do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w związku z nadchodzącymi wyborami na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Publikacja: 14.02.2024 14:55

Kolejna próba wyboru sędziego ETPC z Polski. Apel do ministra Sikorskiego

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Alexis HAULOT

9-letnia kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – upłynęła 31 października 2021 roku. Od tego czasu nie udało się wybrać jego następcy, a polskie listy kandydatów były trzykrotnie odrzucane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Naczelna Rada Adwokacka zdecydowały się skierować do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wspólny apel o "dokonanie niezbędnej nowelizacji krajowego postępowania w przedmiocie wyboru kandydatów na urząd sędziego ETPC w celu zagwarantowania, iż zostanie ona przeprowadzona w sposób demokratyczny, transparentny oraz równy dla wszystkich uczestników, a wybór będzie oparty wyłącznie na kryteriach merytorycznych".

Obie organizacje postulują m.in. zapewnienie eksperckiego i apolitycznego charakteru Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zagwarantowanie, iż w jego skład będą wchodzić przedstawiciele władzy sądowniczej, władzy wykonawczej, organizacji pozarządowych, samorządów prawniczych oraz środowisk akademickich, a także uregulowanie obowiązku informacyjnego w zakresie upubliczniania szczegółowych wiadomości o działaniach realizowanych w ramach procedury selekcji kandydatów.

Czytaj więcej

Kompromitacja Polski - sprzeciw ws. wyborów kandydatów do ETPC

Przypomnijmy, iż ostatnim razem na liście zgłoszonych przez Polskę kandydatów do ETPC znaleźli się: Agnieszka Szklanna (od kilkunastu lat pracuje w Radzie Europy), Elżbieta Karska (prof. UKSW, sędzia SN, prywatnie żona europosła PiS Karola Karskiego) oraz Kamil Strzępczak (również prof. UKSW).

Czytaj więcej

Trzy razy nie dla polskich kandydatów na sędziów ETPCz
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność