Reklama

Kolejna próba wyboru sędziego ETPC z Polski. Apel do ministra Sikorskiego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Naczelna Rada Adwokacka wystosowały apel do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w związku z nadchodzącymi wyborami na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Publikacja: 14.02.2024 14:55

Kolejna próba wyboru sędziego ETPC z Polski. Apel do ministra Sikorskiego

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Alexis HAULOT

mat

9-letnia kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – upłynęła 31 października 2021 roku. Od tego czasu nie udało się wybrać jego następcy, a polskie listy kandydatów były trzykrotnie odrzucane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Naczelna Rada Adwokacka zdecydowały się skierować do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wspólny apel o "dokonanie niezbędnej nowelizacji krajowego postępowania w przedmiocie wyboru kandydatów na urząd sędziego ETPC w celu zagwarantowania, iż zostanie ona przeprowadzona w sposób demokratyczny, transparentny oraz równy dla wszystkich uczestników, a wybór będzie oparty wyłącznie na kryteriach merytorycznych".

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Spadki i darowizny
Czy spadek po rodzicach zawsze dzieli się po równo? Jak dziedziczy rodzeństwo?
Podatki
Podatnicy nabici w ulgę. Fiskus nie chce oddawać podatku mimo orzeczenia TK
Praca, Emerytury i renty
Poszła na jednodniową emeryturę, po powrocie dostała niższą pensję. Sąd: to dyskryminacja
Sądy i trybunały
Sędzia był pijany i wjechał w drzewo? Jego prawnik przedstawia inną wersję
Nieruchomości
Sąd Najwyższy powiedział, co trzeba zrobić, żeby zasiedzieć działkę sąsiada
Reklama
Reklama