Sędzia Radzik nie będzie już orzekać w Poznaniu

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu podjęło decyzję o pozbawieniu sędziego Przemysława Radzika funkcji orzeczniczej w tym sądzie - informuje TVN24. W ubiegłym tygodniu decyzją ministra sprawiedliwości Adama Bodnara Radzik został odwołany ze stanowiska wiceprezesa tego sądu.

Publikacja: 22.01.2024 17:01

Przemysław Radzik - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych

Przemysław Radzik - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych

Foto: PAP/Leszek Szymański

Kolegium zebrało się po raz drugi w sprawie Radzika. Tydzień minister Adam Bodnar wystąpił do kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu o wyrażenie opinii w sprawie odwołania kierownictwa SA: prezesa Mateusza Bartoszka  oraz wiceprezesów Przemysława Radzika i Sylwii Dembskiej. Kolegium zaopiniowało wniosek pozytywnie, więc w miniony piątek minister Bodnar odwołał tych sędziów z pełnionych funkcji. W przypadku Radzika, wraz z odwołaniem została mu cofnięta delegacja do poznańskiego sądu.

Dziś przed południem Kolegium zdecydowało, że nie ma także potrzeby, by Przemysław Radzik dokończył sprawę, w której miał  orzekać w poznańskim SA. Zostanie ona przekazana innemu sędziemu. A ponieważ nowych już nie dostanie,  nie ma potrzeby, żeby stawiał się w tutejszym sądzie.

Tym samym sędzia Radzik wraca do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, w którym był też wiceprezesem. 

Czytaj więcej

Sędzia Radzik: decyzja ministra Bodnara nie wywołuje skutków prawnych

Przypomnijmy, że Przemysław Radzik trafił  do Warszawy w 2018 roku z Krosna Odrzańskiego w Lubuskiem, gdzie orzekał w Sądzie Rejonowym.  Minister Zbigniew Ziobro powołał go najpierw na prezesa tego sądu i jednocześnie powierzył funkcję zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. 

Wówczas jego kariera nabrała przyśpieszenia.  Już od 1 stycznia 2019 orzekał w Sądzie Okręgowym w Warszawie, 21 grudnia 2020 objął funkcję wiceprezesa ds. karnych tego sądu.  W marcu 2021 Radzik został powołany na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zaś w lipcu 2022 został wiceprezesem tego sądu. 

W kwietniu 2023 r. pojawiły się pogłoski o poważnym konflikcie między Radzikiem a prezesem SA w Warszawie (i głównym rzecznikiem dyscyplinarnym) Piotrem Schabem.  To ten konflikt miał być przyczyną delegowania Radzika do Poznania.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność