Na rozpoczętym dzisiaj posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa ma przeprowadzić m.in. konkurs na dwa wolne stanowiska sędziowskie do Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wśród sześciorga kandydatów są dwa byli rzecznicy Rady, Jarosław Dudzicz i Maciej Mitera. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, obaj są sędziami sądów rejonowych odpowiednio dla Warszawy-Woli i Słubic. Jednak tylko sędzia Mitera orzeka w sądzie rejonowym. Jarosław Dudzicz, decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jest prezesem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

O stanowisko w Sądzie Najwyższym ubiegają się również: Paweł Bucoń z Sądu Okręgowego w Lublinie, Honorata Łopianowska z Wojewódzkiego Sądu Okręgowego w Warszawie, konstytucjonalista z Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Grzegorz Pastuszko i Piotr Telusiewicz z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Szczególnie duże kontrowersje wzbudza kandydatura sędziego Jarosława Dudzicza - prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie i członka Krajowej Rady Sądownictwa. Jak pisały media, dotyczą dwóch spraw. Po pierwsze wpisu na forum internetowym, że "Żydzi to naród parszywy i podły", którego miał być autorem. Druga sprawa to zamieszanie w tzw. aferę hejterską. Dwóch członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki oraz znów Jarosław Dudzicz zostało wymienionych wśród uczestników afery hejterskiej, która swój początek miała mieć w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sędziowie żądają odwołania Jarosława Dudzicza z funkcji prezesa sądu w Gorzowie