Bunt w Sądzie Najwyższym. Są nowi szefowie wydziałów Izby Karnej

Marek Siwek oraz Igor Zgoliński zostali pełniącymi obowiązki przewodniczących wydziałów w Izbie Karnej Sądu Najwyższego - podaje portal Onet.pl.

Publikacja: 01.06.2023 12:46

Bunt w Sądzie Najwyższym. Są nowi szefowie wydziałów Izby Karnej

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jak informowaliśmy w poniedziałek na łamach rp.pl, po tym jak prezydent na funkcję prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego powołał nowego sędziego Zbigniewa Kapińskiego, z kierowania wydziałami tej izby zrezygnowali ich dotychczasowi przewodniczący.

Sędziowie: Jarosław Matras, szef wydziału V Izby Karnej SN, Tomasz Artymiuk, przewodniczący III wydziału IK SN oraz i Waldemar Płóciennik, kierujący II wydziałem IK SN złożyli rezygnacje z tych funkcji.

Powód? - Z dniem 27 maja prezesa IK SN  będzie pełnił sędzia SSN Zbigniew Kapiński – wyjaśniał sędzia Matras. I dodawał, że nie widzi on możliwości pełnienia dalej funkcji przewodniczącego wydziału V.

– Dotychczasowe funkcjonowanie IK SN w zakresie wyborów kandydata na prezesa Izby opierało się na zasadzie, w której proponowani na stanowisko byli sędziowie, którzy zarówno przez staż jak i dorobek orzeczniczy w IK oraz szacunek jaki uzyskiwali w efekcie swojej pracy stawali się pierwszymi wśród równych i z tego powodu godnymi do piastowania tej funkcji. Po ostatnim wyborze, wszelkie formuły podległości organizacyjnej, stają się dla mnie niemożliwe – napisał sędzia w uzasadnieniu rezygnacji.

Portal Onet.pl podał w czwartek 1 czerwca, że pełniącymi obowiązki przewodniczących wydziałów w Izbie Karnej Sądu Najwyższego zostali sędziowie Marek Siwek oraz Igor Zgoliński.

"Marek Siwek do SN trafił jako jeden z pierwszych, w 2018 r., zaraz po rewolucji, jaką w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz SN przeprowadziła rządząca Zjednoczona Prawica. Siwek pierwotnie orzekał w stworzonej od podstaw przez PiS Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN, później trafił do Izby Karnej" - czytamy.

Igor Zgoliński do SN trafił w maju 2020 r., także na mocy rekomendacji uznawanej za niekonstytucyjną KRS.

Czytaj więcej

Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?