Zorganizowanie okrągłego stołu zapowiedziała przed dwoma tygodniami pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska, nie podając szczegółów. Wiadomo, że organizuje je Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, co potwierdziła rzeczniczka tej organizacji Katya Andrusz.

W spotkaniu mają wziąć udział m.in. przedstawiciele SN, środowisk sędziowskich, a także eksperci OBWE i naukowcy, do których rozesłano zaproszenia. Chętnych ze strony starych sędziów SN, a chodzi o spór w tym środowisku, na razie nie widać.

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik sędziowskiej Iustitii, mówi, że to nie będzie okrągły stół, ale cykliczne spotkanie OBWE na niskim eksperckim poziomie i że będzie tam przedstawiciel Iustitii, ale nikt z jej kierownictwa. – Już przedstawiliśmy swoje stanowisko w projekcie ustawy zgłoszonej do Sejmu przez kilka partii opozycyjnych, przewidującej reformę KRS. Jej większość sędziowska byłaby wybierana przez sędziów, a sędziowie wybrani z rekomendacji obecnej KRS byliby „zdymisjonowani”, choć mogliby przystąpić do nowego konkursu.

Czytaj więcej

Odsiecz dla polskich sądów od OBWE. Będzie okrągły stół

– Nie ma sensu spotkanie, na którym mielibyśmy negocjować z nowymi sędziami, co zrobić, aby zostali na swoich stanowiskach – mówi Przymusiński.

Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN, wskazuje z kolei, że aby mówić o okrągłym stole, musiałby być ustalony program spotkania, wskazany wyraźnie organizator. Zasiąść do niego powinny przede wszystkim strony politycznego sporu o sądy. Stanowiska sędziów i sądów są znane od dawna i sędziowie nie uczestniczyli raczej w takich panelach.

– Uznaliśmy więc, że nie weźmiemy w nim udziału – powiedział w imieniu niejako starych sędziów SN prezes Laskowski.

Czytaj więcej

I Prezes SN: Zobaczymy, czy politycy w togach usiądą do okrągłego stołu

– Nie dostałem jeszcze zaproszenia ani informacji, gdzie się odbędzie to spotkanie, a wziąłbym w nim udział – mówi z kolei Wiesław Kozielewicz, prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. – Od wielu lat jestem zwolennikiem normalizacji sytuacji w środowisku sędziowskim. Jeżeli takie spotkanie ma temu służyć, nie widzę powodu, by w nim nie uczestniczyć – dodaje.

– Organizatorzy okrągłego stołu podkreślają ekspercki charakter tego spotkania, służącego wymianie informacji i poglądów, a nie podejmowaniu decyzji czy ustaleń. Przeciwnie, spotkanie ma dać przestrzeń do swobodnej wymiany zdań, bez narażania uczestników na późniejsze tłumaczenie się z wypowiadanych kwestii. Dlatego organizatorzy nie przewidują relacjonowania obrad ani informowania o ich przebiegu – wyjaśnia prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Czytaj więcej

Aleksander Stępkowski: Jest szansa na debatę o sądownictwie