- Spodziewaliśmy się poprawy, pomimo sypania piachu w tryby sądownictwa poprzez liczne ataki, strajk włoski części sędziów "Iustitii", którzy zajmowali się dużo bardziej polityką, niż sądzeniem - mówił podczas konferencji minister Zbigniew Ziobro. - Mimo tego przysłowiowego wsadzania kija w szprychy udało się nam uzyskać bardzo dobre wyniki - dodał.

Średni czas postępowań w wybranych kategoriach spraw, które są badane wyniósł w pierwszym kwartale 2022 roku 5,5 miesiąca. - To przeszło o 1,6 miesiąca krócej, niż w 2021 roku - zauważył szef MS.

Jak wyliczał, w sądach rejonowych sprawy gospodarcze przyspieszyły o prawie 2,5 miesiąca, a sprawy cywilne o 2 miesiące.

Na 100 spraw karnych, które wpływały do sądów, załatwianych było 120 spraw. - Co pokazuje, że sądy nadrabiają zaległości - zauważył Ziobro.

- Do polskich sądów w 2021 roku wpłynęło ponad 14 mln 200 tys. spraw. Sądy załatwiły ponad 14 mln 400 tys. spraw. To liczby, które muszą robić wrażenie - podkreśliła z kolei wiceminister sprawiedliwości Katarzyny Frydrych.

Jak dodała, wpływ spraw w pierwszym kwartale 2022 roku został opanowany na poziomie 104. - Co oznacza, że na każde 100 spraw sądy załatwiły 104 sprawy, a co za tym idzie zmniejszeniu ulega pozostałość na okres późniejszy - wyjaśniła wiceminister. 

Przypomnijmy, iż w środę politycy czterech partii opozycyjnych - KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 - złożyli wspólny wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Nie ma dziś większego szkodnika - oświadczył szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka.

Czytaj więcej

Jest wniosek o wotum nieufności dla Ziobry. "Nie ma dziś większego szkodnika"