Prawnicy zebrali siły. Adwokaci, radcowie prawni i sędziowie chcą wspólnej debaty na temat wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy i jak go reformować. Odpowiedź ma paść podczas zaplanowanego na 20 maja Kongresu Prawników w Katowicach. Początek wyznaczono na godzinie 10, koniec na 17. Dziś rusza rejestracja chętnych do uczestnictwa w spotkaniu.

Kongres ma się odbywać cyklicznie, co roku. Powód? By zabierać głos w sprawach najważniejszych dla prawników.

Profesjonalna debata

Organizatorzy pierwszego, zwołanego w ekspresowym tempie, kongresu liczą na uczestnictwo od 2 do 3 tys. osób. Powołali trzy zespoły, którymi pokierują wiceprezesi samorządów. Każdy z nich odpowiedzialny jest za przygotowanie konkretnej problematyki: niezależność i niezawisłość, dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwości oraz rola profesjonalnych pełnomocników w reprezentacji obywateli przed wymiarem sprawiedliwości. Pod koniec kongresu grupy przedstawią wyniki swoich prac w trzech panelach, w których będzie się toczyła profesjonalna debata. Każdy zespół przygotowuje podsumowanie, a z nich wszystkich wyciągnięte zostaną wnioski.

– To dla nas wszystkich sprawy zasadnicze. Nasi klienci idą do sądu w poczuciu pewności, że spotkają tam niezawisły sąd. I wszyscy chcemy, żeby tak było zawsze – mówią zgodnie organizatorzy. Wnioski z kongresu trafić mają do ministra Zbigniewa Ziobry. Organizatorzy po cichu liczą, że być może zechce ich sam wysłuchać w Katowicach.

Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówi, że organizatorzy kongresu nie chcą pokazywać siły. – Chcemy pokazać swoje zainteresowanie, troskę – jakkolwiek górnolotnie może to brzmieć. Myślę o prawdziwej trosce o kondycję wymiaru sprawiedliwości. Bo przecież dostrzegamy jego mankamenty i chcielibyśmy móc uczestniczyć w jego reformowaniu – mówi „Rz".

Jeszcze jest nadzieja

Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, tłumaczy ideę kongresu. – Chcemy walczyć o niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów – to klucz całego systemu wymiaru sprawiedliwości. Te dwie konstrukcje nie są przywilejem zawodów prawniczych. To konstrukcja, która chroni obywateli przed ingerencją jakiejkolwiek władzy politycznej – uważa. Na ogromną zaletę dialogu wskazuje środowisko sędziowskie.

– Deklarujemy chęć rozmowy – mówi „Rz" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Dodaje, że nawet jeżeli nie uda się przekonać do odrzucenia w całości konkretnych projektów, to liczy, że może chociaż część z nich zostanie zmieniona.

– Liczymy na prezydenta, który sam mówi, że pewne rozwiązania w nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mu się nie podobają. To dla nas bardzo ważny sygnał. Dlaczego mamy nie dostrzegać w tym nadziei? – pyta sędzia Markiewicz.