Reklama
Rozwiń

Błaszczak: KRS obawia się młodych, apolitycznych asesorów

KRS obawia się młodych, wykształconych, perspektywicznych i apolitycznych asesorów - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ocenił, że są oni gwarantem uzdrowienia sądownictwa.

Aktualizacja: 04.11.2017 16:47 Publikacja: 04.11.2017 16:33

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W poniedziałek KRS postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony. Rada uzasadniła swą decyzję brakami formalnymi - m.in. brakiem aktualnych zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. W ocenie asesorów, przewodniczący KRS powinien był wezwać danego kandydata do uzupełnienia braku, co nie nastąpiło. Asesorom przysługują indywidualne odwołania do Sądu Najwyższego.

Błaszczak, pytany w sobotę przez dziennikarzy o tę decyzję powiedział, że Krajowa Rada Sądownictwa obawia się "młodych, wykształconych i perspektywicznych ludzi", jakimi - w jego ocenie - są asesorzy mianowani przez ministra sprawiedliwości.

Dodał, że są oni także apolityczni. "Zaczynali swoją edukację jeszcze za czasów poprzednich rządów. Są apolitycznymi asesorami, ludźmi, którym na złość państwo z KRS-u postanowiło zablokować kariery" - powiedział minister.

Podkreślił, że tacy ludzie są "gwarancją, że wymiar sprawiedliwości zostanie uzdrowiony".

"Tym, którzy dziś są w wymiarze sprawiedliwości nie zależy na zmianie, na uzdrowieniu, tylko na utrzymaniu tego chorego stanu" - oświadczył szef MSWiA.

Minister wyraził ponadto nadzieję, że "układy, którym obrósł wymiar sprawiedliwości zostaną rozbite". "Uważam, że prawda jednak zwycięży" - zaznaczył.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono