Reforma sądownictwa na ostatniej prostej po porozumieniu prezydent - PiS

Opozycja będzie mogła wybrać sześciu z 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Aktualizacja: 13.11.2017 11:22 Publikacja: 13.11.2017 06:52

Reforma sądownictwa na ostatniej prostej po porozumieniu prezydent - PiS

Foto: Fotolia.com

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym mają zostać uchwalone jeszcze w tym roku. Początek prac nad projektami przygotowanymi przez prezydenta zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu, które ma się rozpocząć w środę, 22 listopada. To efekt porozumienia, które właśnie udało się wypracować pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Kancelarią Prezydenta. Muszą je jeszcze zaakceptować Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.

O jakim kompromisie mowa? Otóż punktem zapalnym obu pomysłów na zmiany w KRS był sposób wyboru sędziów – członków Rady. Dziś wyboru tego dokonują sami sędziowie. Po zmianie będzie to robił Sejm. Problem polegał na tym, jak głosować nad kandydaturami. Prezydent proponował, by członków wybierać większością 3/5 głosów. Jeśli w takim głosowaniu nie udałoby się wyłonić kandydata, to decydujący głos miał mieć prezydent. PiS miało inny pomysł. Chciało wybierać sędziów zwykłą większością. Ostatecznie przyjęte ma zostać następujące rozwiązanie: w pierwszym kroku członkowie będą wybierani większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci zgłoszeni przez kluby opozycyjne będą mieli zapewnione miejsca w Radzie. Jeden klub poselski nie będzie mógł zgłosić więcej niż dziewięciu kandydatów. Jasno więc wynika, że sześć miejsc w Radzie przypadnie opozycji. Jeśli do porozumienia by nie doszło, wybór następowałby bezwzględną większością głosów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem