Jak informowaliśmy w czwartek na łamach rp.pl, do Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło oświadczenie podpisane przez jedenaścioro sędziów. Odmawiają oni rozpoznawania spraw w składach z udziałem każdego sędziego, którego kandydatura została przedstawiona prezydentowi przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wcześniej takie oświadczenie złożył sędzia tego sądu, Waldemar Żurek.

Czytaj więcej

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z nominantami nowej KRS

Tego samego dnia na stronie internetowej SO w Krakowie pojawił się komunikat Prezesa SO w Krakowie w związku z oświadczeniem 11 sędziów. Zdaniem Dagmary Pawełczyk-Woickiej w stosunku do tych sędziów powinno toczyć się postępowanie dyscyplinarne. - Jednak na skutek presji środowiska i organów międzynarodowych w praktyce postępowanie dyscyplinarne nie działa - podkreśliła.

Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała, że wniosła do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego wobec sędziów, którzy podpisali się pod oświadczeniem. Jednocześnie postanowiła zmienić podział obowiązków (czynności) obowiązujący w krakowskim sądzie w ten sposób, aby sędziowie odmawiający orzekania z innymi sędziami nie uczestniczyli w losowaniu składu w sprawach rozpoznawanych w składach wieloosobowych. - Zmiana podziału czynności w Sądzie ma na celu zagwarantowanie obywatelom prawa do rozpoznania ich spraw - zapewniła Prezes SO w Krakowie.

Tymczasem na taki krok, jak sędziowie z Krakowa, decydują się sędziowie z innych miast. W czwartek sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marzanna Piekarska - Drążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska - Furtak złożyli do prezesa swojego sądu oświadczenie, w którym odmawiają orzekania z osobami powołanymi na stanowiska sędziowskie przy udziale nowej KRS.

Czytaj więcej

Sędzia Żurek odmawia orzekania z nominantami nowej KRS