Izba Dyscyplinarna SN nadal orzeka. W czwartek odbyła się kolejna rozprawa

Wprawdzie na zwolnionych obrotach z powodu wakacji, ale Izba Dyscyplinarna nadal orzeka. W czwartek odbyła się kolejna rozprawa.

Publikacja: 26.08.2021 18:35

Izba Dyscyplinarna SN nadal orzeka. W czwartek odbyła się kolejna rozprawa

Foto: Fotorzepa / Anna Krzyżanowska

Poszczególni sędziowie ID, nie wiadomo jeszcze, czy cała dwunastka, nie stosują się więc do apelu pierwszej prezes SN, by rozważyli zawieszenie rozpatrywania spraw sędziowskich do czasu wyjaśnienia sporu o tę izbę.

W czwartek ID w składzie sędzi Małgorzaty Bednarek rozpatrywała wniosek o uchylenie immunitetu sędziego SO, który złożyła osoba prywatna. Według tego oskarżyciela sędzia, współdziałając z innym sędzią, miał doprowadzić do niezgodnego z prawem zainicjowania względem niego postępowania dyscyplinarnego w ten sposób, że poświadczył nieprawdę co do daty wpływu pisma do kuratora okręgowego. Sędzia Bednarek odmówiła jednak zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, wskazując, że przedstawione dowody, w tym nagranie rozmowy z jednym z sędziów, nie potwierdzają, aby owi sędziowie dopuścili się poświadczenia nieprawdy.

Czytaj także:

Izba Dyscyplinarna SN dalej orzeka. We wtorek odbyły się dwie rozprawy

Ważniejsze od meritum tej sprawy jest to, że sędziowie ID nie stosują się do apelu pierwszej prezes SN dr Małgorzaty Manowskiej o wstrzymanie się od orzekania.

Pierwsza prezes SN w reakcji na zaostrzający się spór o reformy sądownictwa, w szczególności zastrzeżenia TSUE do Izby Dyscyplinarnej oraz postanowienie tymczasowe wiceprezes TSUE z 14 lipca 2021 r., 5 sierpnia zarządziła przejściowo (do czasu zakończenia kolejnej sprawy przed TSUE i nie później niż do połowy listopada), że sprawy sędziowskie, zwłaszcza dyscyplinarne i immunitetowe, po ich zarejestrowaniu w sekretariacie pierwszego prezesa SN będą przechowywane, czyli praktycznie zawieszone. Co się tyczy spraw, które wpłynęły już do ID i do wyznaczonych sędziów, zaapelowała, by rozważyli powstrzymanie się od ich rozpoznawania.

Przypomnijmy, że postanowienie z 14 lipca zobowiązuje Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej, ale tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, są niezgodne z polską konstytucją.

W Izbie Dyscyplinarnej jest obecnie 19 spraw dyscyplinarnych sędziów oraz 24 wnioski o uchylenie immunitetów sędziowskich, a na pierwszą połowę września wyznaczono pięć sesji ID.

Szczególny status Izby Dyscyplinarnej SN jest jedną z bardziej zapalnych kwestii pisowskiej reformy w sądach, ale niedawno premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński mówili publicznie, że mają zastrzeżenia do jej funkcjonowania.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie