Przewiduje to wchodząca dziś w życie obszerna [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=343190]ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 36, poz. 196)[/link].
Są to analogiczne rozwiązania jak w sądownictwie powszechnym. Wydane dotychczas akty powołania prezesów i wiceprezesów WSA oraz wiceprezesów NSA stają się aktami powołania na pięcioletnią kadencję. Wiceprezes NSA może być odwołany w trakcie kadencji przez prezydenta RP na wniosek prezesa NSA, po uzyskaniu zgody Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA jedynie z dwóch powodów: gdy rażąco nie wywiązuje się z obowiązków służbowych oraz gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości. Z analogicznych powodów będzie można odwołać w toku kadencji prezesa i wiceprezesów wojewódzkich sądów administracyjnych.
Zmieniono przepisy dotyczące archiwizacji akt sądowych, terminu ich przechowywania, warunków niszczenia i przekazywania do archiwów państwowych. Uchylono np. przepis, który przewidywał możliwość ukarania grzywną strony zgłaszającej w złej wierze wniosek o wyłączenie sędziego. Wprowadzono możliwość doręczenia zawiadomienia do skrytki pocztowej lub pod adresem poste restante.
Ale najważniejsza zmiana to wprowadzenie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Taka skarga, dotycząca orzeczeń, które uprawomocniły się od 1 września 2004 r., przysługuje od prawomocnych orzeczeń WSA. Może dotyczyć tylko prawomocnych orzeczeń kończących postępowanie w sprawie, jeżeli przez ich wydanie stronie została wyrządzona szkoda. Nie będzie można jej wnosić od orzeczeń NSA, chyba że niezgodność z prawem wynika z rażącego naruszenia prawa UE.