TK rozstrzygnie, czy KRS działa zgodnie z prawem

W czwartek o godz 11.30 zapadnie wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa. Trybunał przesądzi, czy Rada działa zgodnie z prawem.

Aktualizacja: 14.03.2019 08:52 Publikacja: 13.03.2019 18:32

TK rozstrzygnie, czy KRS działa zgodnie z prawem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie przepisów ustawy o KRS. Wnioski złożyła sama KRS i grupa senatorów (Trybunał je połączył).

Czytaj także: RPO do TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

KRS chce, by TK zbadał zgodność z konstytucją przepisów ustawy dotyczących powoływania członków Rady i możliwości odwołania od uchwał KRS.

– Skarga zmierza do tego, żeby uzyskać odpowiedź TK na stawiane Radzie zarzuty i wzmocnić pozycję KRS – mówi wprost Leszek Mazur, przewodniczący Rady. Według KRS największe wątpliwości natury konstytucyjnej budzi sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa. W swoim wniosku Rada pisze, że problem sprowadza się do oceny, czy w świetle konstytucji dopuszczalne jest powoływanie sędziów wchodzących w skład KRS przez inny podmiot niż samo środowisko sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa zwróciła się także do Trybunału o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów umożliwiających kandydatom na sędziów odwoływanie się od uchwał KRS z wnioskami o powołanie tych sędziów. Rada postanowiła także zaskarżyć przepis kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie którego Naczelny Sąd Administracyjny postanowił o wstrzymaniu wykonania uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem Rady „przy pomocy tej normy NSA może władczo oddziaływać na procedurę powoływania sędziów, co stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi przepisami dotyczącymi tego zagadnienia".

Wniosek senatorów (PiS) dotyczy zasadniczo tych samych kwestii. Według nich także w tej sprawie rysuje się problem konstytucyjny. Jego istotą jest ocena, czy zgodnie z prawem sędziów członków KRS może wyłaniać ktoś inny niż sami sędziowie. Problem ten nie jest bowiem ostatecznie rozstrzygnięty.

Pierwotnie termin rozprawy w tej sprawie, tzn. w sprawie wniosku KRS, który wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie 2018 r., był wyznaczony na 3 stycznia 2019 r. Dwa dni wcześniej poinformowano jednak, że rozprawa została odwołana. Natomiast, gdy w połowie lutego wpłynął wniosek grupy senatorów, TK połączył wnioski do wspólnego rozpoznania.

Zastrzeżenia do wyznaczenia czwartkowego terminu ma rzecznik praw obywatelskich. RPO zaznaczył, że zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK rzecznik może zgłosić udział w postępowaniu i przedstawić pisemne stanowisko w sprawie w ciągu 30 dni od doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania przed Trybunałem. Rzecznik otrzymał je 21 lutego, tak więc termin zgłoszenia jego udziału upływa 22 marca 2019 r., a zatem już po wskazanym przez Trybunał terminie ogłoszenia wyroku. Adam Bodnar podnosi, że żaden przepis ustawy o  TK nie przewiduje wyjątków od terminu 30 dni.

– Wyznaczenie daty ogłoszenia wyroku TK przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowiska przez rzecznika praw obywatelskich stanowi zatem jaskrawe naruszenie tej ustawy – ocenił RPO.

Czytaj także: TSUE wyprzedzi TK. Wyrok w sprawie KRS odroczony

Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie przepisów ustawy o KRS. Wnioski złożyła sama KRS i grupa senatorów (Trybunał je połączył).

Czytaj także: RPO do TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego