Protest przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń: Sędziowie w proteście składają pozwy

Do sądów pracy w całym kraju może trafić nawet kilka tysięcy pozwów

Publikacja: 16.02.2012 07:10

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia ma już gotowy wzór pozwu, który w najbliższych dniach sędziowie będą mogli składać w sądach pracy. Formularz może wykorzystać każdy sędzia, który przystąpi do tej formy protestu.

Sędziom chodzi o złamanie konstytucji przy uchwalaniu ustawy okołobudżetowej.

– Konstytucyjność tej ustawy budzi zasadnicze wątpliwości, co podważa zaufanie do państwa prawa. Potwierdza to m.in. fakt, iż skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tej ustawy złożył  pierwszy prezes Sądu Najwyższego – podkreślają sędziowie.

W uzasadnieniu pozwu podano szereg argumentów (umowa, z której roszczenie wynika, obowiązek, którego pozwany nie wykonał, i data wymagalności), które wskazują na sprzeczność z konstytucją ustawy okołobudżetowej.

Pozwy będą obejmować żądanie zapłaty uposażenia w wysokości takiej, jak gdyby ustawa ta, zamrażająca mechanizm waloryzacji wynagrodzeń sędziowskich, nie obowiązywała, tj. ok. 300 zł za każdy miesiąc od stycznia 2012 r.

„Korzystanie przez sędziów z drogi sądowej stanowi realizację konstytucyjnego prawa do sądu i ze smutkiem stwierdzamy, iż minister sprawiedliwości tę jak najbardziej zgodną z prawem i dobrymi obyczajami formę protestu określa jako »bezpardonową walkę"

– pisze Iustitia w komunikacie. Sędziowie podkreślają, że z obserwacji życia politycznego wynika, iż rząd i parlament dopiero na skutek ulicznych protestów, a nie argumentów natury prawnej uznają za właściwe poddać ważne społecznie tematy publicznej debacie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem