Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia na temat sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości zostało przedstawione w publikacji MEDEL - Europejskiej Unii Sędziów i Prokuratorów.
Zdaniem Stowarzyszenia osłabienie pozycji władzy sądowniczej to skutek zmienionego prawa o ustroju sądów powszechnych, które przyznaje ministrowi sprawiedliwości szerokie kompetencje oddziaływujące bezpośrednio na funkcjonowanie sądów.
- Szczególnie widoczne jest to w usytuowaniu nowo powołanych dyrektorów sądów podległych bezpośrednio ministrowi sprawiedliwości, a nie prezesowi sądu, w którym dyrektor ten jest zatrudniony – zaznacza Iustitia.
Ustawa przewiduje także nowe instrumenty kontroli sędziów, takie jak oceny pracy sędziego, której kryteria wskazane są jedynie w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości a nie w ustawie.
Zagrożona równowaga w trójpodziale władz
Iustitia odnotowuje w swoim stanowisku, że w 2012 r. minister sprawiedliwości, wbrew zdecydowanemu sprzeciwowi sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa, adwokatury, społeczności lokalnych i polityków wszystkich partii oprócz rządzącej, zdecydował o likwidacji 79 z 300 sądów rejonowych w Polsce, usprawiedliwiając to koniecznością wzrostu ich efektywności, także poprzez większą elastyczność w przesuwaniu sędziów.