E-sąd: sukcesy i konieczne zmiany

Chociaż pierwszy i jedyny w Polsce sąd elektroniczny spotyka nieraz krytyka, jego przyszłość jest pewna.

Publikacja: 13.06.2013 09:19

To wnioski z wczorajszej konferencji: „Elektroniczne postępowanie upominawcze – de lege lata i de lege ferenda" zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości we współpracy z „Monitorem Prawniczym".

Dyskutowano podczas niej o funkcjonowaniu e-sądu i elektronicznej procedury upominawczej widzianych oczami powodów i pozwanych oraz sędziów – i to zarówno w kontekście obecnych, jak i przyszłych regulacji.

O koncepcji elektronicznego postępowania upominawczego mówił prof. Jacek Widło, sędzia, pierwszy szef e-sądu i chyba w dużej mierze autor jego sukcesów. Z kolei sędzia Anna Brenk-Czapska, przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (to pełna i oficjalna nazwa e-sądu), mówiła o jego funkcjonowaniu z perspektywy sędziów i referendarzy, na których to spoczywa lwia część pracy w tym sądzie.

Uczestnicy konferencji zauważyli także, że obok ewidentnych sukcesów e-sądu dochodziło w nim, podobnie zresztą jak w zwykłym, „papierowym" postępowaniu upominawczym, do pomyłek np. co osoby dłużnika przy egzekucji nakazu zapłaty. Chodzi np. o sytuację, gdy w miejscowości jest kilka osób o tym samym nazwisku i dochodzi do błędów przy doręczeniu zawiadamiania o sprawie.

Dlatego e-sąd czekają zmiany, które już 12 maja uchwalił Sejm. Mówił o nich prof. Jacek Gołaczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, zajmujący się m.in. informatyzacją sądownictwa. Wymienił m.in. obowiązek stosowania numeru PESEL, NIP lub KRS  także w postępowaniu egzekucyjnym. Na komorników nałożono obowiązek pouczania dłużnika o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, o regulacji dotyczącej doręczeń, przywrócenia terminu i sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Ponieważ do pomyłek bądź wręcz świadomych nadużyć dochodzi zwłaszcza  w sprawach o stare roszczenia, często już przedawnione, przed e-sądem będą mogły być dochodzone tylko roszczenia, które stały się wymagalne w ciągu trzech lat przed dniem wniesienia pozwu, ale już nie starsze.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo