Zmiany te, w ocenie zgromadzenia, mają na celu wzmocnienie i tak już zbyt mocnej pozycji ministra sprawiedliwości względem sądów i sędziów, a tym samym nie tylko mają charakter sprzeczny z konstytucyjnie gwarantowaną zasadą równości i odrębności władz ale również ingerują w sposób nieuzasadniony i szkodliwy w wewnętrzny ustrój sądownictwa.
W uchwale podjętej 14 kwietnia br. zgromadzenie przedstawicieli apelacji warszawskiej zwróciło uwagę na następujące zmiany:
- art. 11 § 3 i 37d
– rezygnacja w wypadku powoływania przewodniczących wydziału, zastępców przewodniczących wydziału i wizytatorów z zasady, że negatywna opinia kolegium sądu w przedmiocie powierzenia danej osobie tej funkcji była wiążąca - zdaniem sędziów apelacji - odbiera praktyczne znaczenie organowi sądu jakim jest kolegium, czyniąc go w istocie organem opiniodawczym pozbawionym konkretnej możliwości wpływu na funkcjonowanie sądu.
W ocenie zgromadzenia, zmiana ta zmierza do wyraźnego wzmocnienia pozycji prezesa czyli organu sądu mianowanego przez władzę polityczną kosztem kolegium czyli organu sądu wyłanianego przez sędziów w demokratycznym procesie wyborczym.