Chory sędzia może zostać bez środków do życia w majestacie prawa

Sędziowie mogą być w majestacie prawa pozbawieni środków do życia, nie przestając być sędziami w służbie – sygnalizują zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Publikacja: 16.01.2015 12:00

Chory sędzia może zostać bez środków do życia w majestacie prawa

Foto: Fotorzepa/Jakub Dobrzyński

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Stanisław Trociuk wystąpił do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) Romana Hausera z prośbą o wyrażenie stanowiska w tej sprawie.

Jej tłem jest skarga jaką do RPO złożył jeden z sędziów. Utracił on prawo do wynagrodzenia wskutek ponad rocznej nieobecności w pracy z powodu choroby, a jednocześnie nie nabył prawa do uposażenia w stanie spoczynku. Zgodnie bowiem z art. 94 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych (p.u.s.p.) sędzia w razie nieobecności w pracy z powodu choroby otrzymuje wynagrodzenie, nie dłużej jednak niż przez okres roku. Z kolei w stan spoczynku sędzia może być przeniesiony, jeżeli z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie pełnił służby przez okres roku (art. 71 par. 1 p.u.s.p.). Decyzję w tej sprawie podejmuje KRS. Od uchwały Rady uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego, ale nie ma on kompetencji do merytorycznego badania przesłanek warunkujących przeniesienie sędziego w stan spoczynku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo