Dlaczego w sądach brakuje biegłych lekarzy

Zbyt niskie wynagrodzenia to jedna z głównych przyczyn deficytu lekarzy przygotowujących opinie dla sądów. Wydłuża to czas postępowań, ale szans na poprawę takiego stanu rzeczy na razie nie widać.

Publikacja: 08.04.2015 10:50

Dlaczego w sądach brakuje biegłych lekarzy

Foto: www.sxc.hu

Do posłanki PO Iwony Kozłowskiej trafił list mieszkanki, która zwróciła na problem długiego oczekiwania na sporządzenie opinii biegłego lekarza w sprawie sądowej. Podała, iż wynosi on około dziesięciu miesięcy.

Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy potwierdził, iż sytuacja w zakresie pozyskiwania opinii biegłych lekarzy jest bardzo zła. Śród nich wskazał stopniowy odpływy biegłych z pełnionych funkcji: w niektórych przypadkach z powodu śmierci lub zaprzestania wykonywania pracy zawodowej w związku z chorobą czy wiekiem. Decydujące znaczenie miały jednak liczne zawieszenia w pracy w charakterze biegłego, bądź całkowita rezygnacja z tej funkcji w połączeniu z całkowitym brakiem zainteresowania lekarzy tą pracą. W 2012 roku opinie wydawało jeszcze 12 zespołów biegłych, a obecnie pozostało ich jedynie 5.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo