Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.12.2017 11:28 Publikacja: 19.12.2017 07:07
Paweł Kuglarz
Foto: materiały prasowe
Rz: Reformę Temidy zaczęliśmy od jej szczytów, ale z dziurą w dachu możemy trochę poczekać. Gdy natomiast pękają fundamenty, budynek może się rozwalić.
To jest zasadniczy problem. Nie podjęto niestety decyzji o modelu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, w szczególności kto ma zostawać sędzią. Mówi się, że bycie sędzią powinno być ukoronowaniem kariery prawniczej, ale ta reforma niczego nie zmienia, w tym sensie jest stracona. Poważne czy wręcz rewolucyjne zmiany powinny być zaś po to, żeby obecne słabości usunąć. System wymiaru sprawiedliwości skorzystałby na tym, gdyby w dużo większym niż dotychczas stopniu dopuszczono do wykonywania zawodu sędziego naukowców oraz praktyków radców prawnych, adwokatów, prokuratorów, notariuszy legitymujących się wieloletnim doświadczeniem. Innym źródłem tzw. świeżej krwi są absolwenci Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów. Pierwszym krokiem w reformie wymiaru sprawiedliwości powinna być zmiana procedur, stworzenie korpusu biegłych sądowych i właśnie dopuszczenie nowej krwi. Zmiany kadrowe mogłyby być dalszym etapem, wprowadzonym np. po dwóch latach.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wezwał Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do respektow...
Przyłączenie się radców spowodowałoby większy zasięg akcji. Tymczasem radcowie nie tylko się nie przyłączyli, al...
Po prawie 10 latach postępowania grupowego wytoczonego przez kredytobiorców frankowych Sąd Apelacyjny w Łodzi or...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas