- Zamek Królewski kojarzony jest najczęściej z wiekiem XVIII, epoką Stanisława Augusta. My ogłaszamy Rok Wazowski, przypominając, że w 1619 roku, równo 400 lat temu, ukończono jego budowę – mówi dyrektor prof. Wojciech Fałkowski. - Wtedy przeniesiono centrum administracyjne i polityczne z Wawelu w Krakowie na Zamek Królewski w Warszawie - dodaje. - W tamtym momencie Warszawa stała się również centrum życia artystycznego przy królu i dworze .
Rok Wazowski uczci cała seria wystaw: „Król się żeni! Rolka sztokholmska”, „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w.”, „Świat polskich Wazów” oraz wykłady, sesje naukowe i ponad 60 koncertów.
Pierwsza z wystaw zostanie otwarta dokładnie w rocznicę zakończenia budowy i nadania jej obecnego kształtu z monumentalną fasadą od strony placu Zamkowego i Wieżą Zegarową. Datę 4 luty 1619 poddaje dokument z czasów Zygmunta III Wazy, który umieszczono w gałce spiżowej na szczycie zamkowej wieży. Łaciński oryginał wprawdzie się nie zachował, ale znamy jego treść z XIX-wiecznego tłumaczenia, opublikowanego przez Juliana Ursyna Niemcewicza.
Rolka sztokholmska, jedyne takie dzieło sztuki w Polsce i jedno z niewielu w Europie, będzie prezentowana do 10 marca w Bibliotece Królewskiej. Ten unikatowy, 15-metrowy fryz, przedstawia uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki 4 grudnia 1605 roku. Portretuje aż 600 uczestników pochodu: przedstawicieli rodziny królewskiej, dwórki i dworzan, polską husarię. To wspaniała pamiątka królewskiej uroczystości. Do zbiorów Zamku podarował ją premier Szwecji Olof Palme w 1974 roku.
Następna wystawa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w”. (16.05-4.08) pokaże 400 obiektów o wyjątkowej wartości artystycznej. Będzie to jedna z najważniejszych i najlepiej strzeżonych wystaw. Pierwsza w historii polskiego muzealnictwa ekspozycja poświęconą klejnotom w dawnej Polsce i kunsztowi jubilerów na terenie Rzeczypospolitej.