Krakowski Dom Emisyjny Manuscriptum uświetnił trwający Rok Leonarda da Vinci sprowadzeniem do Polski z Włoch 50 egzemplarzy repliki Codexu Leicester Leonarda, którego oryginał należy dziś do Billa Gatesa.

 

 

Codex Leicester, datowany na lata 1504-08, zawiera naukowe przemyślenie Leonarda da Vinci na wiele różnych tematów: astronomii, planety Ziemi, właściwości wody, skał, skamieniałości, powietrza i światła. Leonarda interesowały szczególnie m.in. relacje między Słońcem, Ziemią i Księżycem. 

Rozważał dwa możliwe wyjaśnienia świetlistego wyglądu Księżyca. Przypuszczał, że wzburzona woda na nim wpływa na jego nierównomierną jasność. I uważał, że Księżyc to bliźniak Ziemi, a będąc do niej podobny, rządzi się tymi samymi prawami fizycznymi. Chociaż dzisiaj wiemy, że na Księżycu nie ma mórz, to teoria Leonarda, że ma on własną grawitację, okazała się prekursorska. Leonardo przeprowadził też optyczną analizę odbić światła słonecznego między Ziemią a Księżycem.

Bill Gates kupił Codex Leicester na aukcji w 1994 za kwotę 30,8 mln dolarów, jest to więc najdroższy manuskrypt na świecie. Dziś jego wartość szacuje się na około 52 mln dol.

XVI wieczny manuskrypt Leonardo da Vinci zapisał w języku włoskim pismem lustrzanym, a więc czyta się go od strony prawej do lewej. Liczy 36 luźnych kart. Niezwykłe pomysły i teorie Leonardo poparł wieloma szkicami i rysunkami. 

Swoją nazwę Codex Leicester zawdzięcza Thomasowi Coke , hrabiemu Leicester, który był jego właścicielem w XVIII wieku. Niedawno oryginał był prezentowany przez Galerię Uffizi we Florencji. Polska premiera repliki Codexu Leicester odbędzie się 23 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Dom Emisyjny Manuscriptum specjalizuje się w faksymiliach największych zabytków  światowego piśmiennictwa i bibliofilskich wydawnictwach. W ubiegłym roku wydarzeniem był sprowadzony przez niego z Włoch album „La Capella Sisitina”, wydany przez ko-operację Muzeów Watykańskich i Scripta Maneat, odtwarzający wszystkie dzieła Kaplicy Sykstyńskiej. Ostatnio Manuscriptum zaprezrentowal wydanie unikatowej Biblii Maxima, inspirowanej średniowiecznymi manuskryptami.